Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Novo sender fedmetablet på markedet i første land uden for USA

3/6 08:18

Novo Nordisk har lanceret sin Wegovy-pille i de Forenede Arabiske Emirater og har dermed taget hul på lanceringen uden for USA, hvor tabletten har været tilgængelig siden starten af i år.

Der er dermed tale om et vigtigt skridt for Novo i bestræbelserne på at brede tabletten ud i så mange lande som muligt.

- Jeg er meget glad for, at Wegovy-pillen nu er tilgængelig i De Forenede Arabiske Emirater. Denne lancering udgør en vigtig milepæl i vores bestræbelser på at udvide adgangen til innovativ fedmebehandling på verdensplan, siger Emil Kongshøj Larsen, der er koncerndirektør for International Operations hos Novo Nordisk, i en meddelelse.

- Når vi ser frem mod fremtidige lanceringer, vil vores tilgang være styret af den lokale efterspørgsel blandt patienterne, sundhedspersonalets parathed samt styrken i sundheds- og telemedicinsk infrastruktur, der kan understøtte en langsigtet fedmebehandling, fortsætter han.

Her har de Forenede Arabiske Emirater ifølge direktøren vist godt momentum på alle parametre.

I landet lever 28 pct. af alle voksne med fedme, oplyser Novo Nordisk. For 2035 peger estimaterne på, at næsten 7,5 mio. mennesker i de Forenede Arabiske Emirater vil være enten fede eller overvægtige.

.\\˙ MarketWire