Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Chipkæmpe advarer mod mangel på chip: "Det vil vare lang tid"

4/6 10:39

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, TSMC, hejser nu flaget for mangel på chip globalt.

Selskabets globale chipforsyning vil i de kommende år ikke kunne møde den AI-drevne efterspørgsel, siger topchef C.C. Wei ifølge Bloomberg News.

Det tyder på, at en flaskehals i produktionskapaciteten fortsat kan vanskeliggøre udbygningen af den globale computerinfrastruktur.

Det er især de amerikanske kunder, der kommer til at stå med håret i postkassen. Også selvom produktionen sættes op på det amerikanske markedet i løbet af de næste par år, siger C.C. Wei torsdag.

Alligevel vil Taiwans største virksomhed - der står bag fremstillingen af størstedelen af verdens avancerede halvledere til AI - ikke skrue op for prisen, tilføjer topchefen. Et træk der tidligere har rystet markedet.

Derimod har TSMC til hensigt at sikre en stabil forretning, siger topchefen på det årlige møde med koncernens aktionærer i Hsinchu i Taiwan.

TSMC er den største koncern i Asien og en central aktør i den globale AI- branche. Koncernen fremstiller banebrydende halvledere til virksomheder som Nvidia og Advanced Micro Devices, AMD.

Taiwaneserne har udvidet sin tilstedeværelse uden for hjemlandet for at øge kapaciteten, men selv det er ikke nok til at dække alle behov, da de store hyperscalere forventes at bruge 725 mia. dollar på AI alene i år.

- Det vil vare lang tid, før vi kan imødekomme kundernes efterspørgsel, siger C.C. Wei.

TSMC kæmper for at udvide produktionen på et tidspunkt, hvor kunder lige fra Nvidia til Broadcom kæmper om adgang til selskabets banebrydende faciliteter, skriver Bloomberg.

Som en del af handelsaftalen mellem USA og Taiwan har det asiatiske selskab planer om at opføre mindst fire yderligere chipfabrikker i USA ud over de seks, der allerede er planlagt. Det betyder investeringer på 165 mia. dollar

TSMC's aktier faldt 1,7 pct. torsdag, efter amerikanske Broadcom dykkede 12,4 pct. i onsdagens eftermarked i USA, selv om prognosen for salget i tredje kvartal trumfede forventningerne på Wall Street, og selv om tallene for andet kvartal var bedre end ventet.

TSMC's aktiekurs er dog mere end firedoblet i løbet af de seneste tre år, drevet af en kraftig stigning i selskabets kerneforretning.

Og det er ikke kun investorerne, der bliver belønnet - også de ansatte i koncernen kan se frem til mere end 30 pct. i bonus i år i gennemsnit, hvilket imødekommer de voksende krav om, at vinderne af AI-boomet skal dele mere af deres overskud.

.\\˙ MarketWire