PFA har milliarder investeret i Alphabet: Lægger nu pres på bestyrelsen om AI-risici
4/6 14:38
Bestyrelsen i den amerikanske teknologigigant Alphabet, der er moderselskab for Google, skal tage et tydeligt og formelt ansvar for de risici, som udviklingen og brugen af kunstig intelligens kan medføre – både for enkeltindivider, samfund og investorer.
Sådan lyder det i et forslag, som pensionsselskabet PFA sammen med de to udenlandske investorer Share og Parnassus Investments har fremsat til Alphabets generalforsamling fredag den 5. juni.
PFA oplyser til MarketWire, at det har aktier i Alphabet for 14,8 mia. kr., hvilket er ud af en samlet forvaltet kapital for 1,3 mio. kunder på over 800 mia. kr.
ET KLART TILBAGESKRIDT
Om baggrunden for forslaget skriver PFA i en kommentar, at det har set "et klart tilbageskridt" i Alphabets arbejde med ansvarlig udvikling og brug af teknologi og kunstig intelligens.
Pensionsselskabet henviser til en beslutning i efteråret 2025, da Alphabets bestyrelse fjernede tilsynet med menneskerettigheder fra selskabets revisionsudvalg.
Derfor sætter PFA nu pres på Alphabet.
- Alphabet er et af verdens mest toneangivende tech-virksomheder og en af de aktører, der sætter retningen for, hvordan kunstig intelligens bliver udviklet og brugt globalt. Derfor er det et problem, når tilsynet med menneskerettigheder og AI-relaterede risici svækkes på bestyrelsesniveau. Vi mener, at Alphabet halter efter sine konkurrenter, og det er vi som langsigtede investorer nødt til at reagere på, siger Rasmus Bessing, direktør for ESG, i PFA i en kommentar.
De tre forslagsstillere ønsker, at Alphabets bestyrelse bliver forpligtet til at overvåge og tage ansvar for risici forbundet med kunstig intelligens. Herudover ønsker PFA også, at Alphabet forankrer arbejdet i bestyrelsesudvalg, der har ansvar for risikostyring og -tilsyn.
– Vi beder ikke Alphabet om at stoppe udviklingen af kunstig intelligens. Vi beder dem om at styrke deres governance, så AI udvikles og anvendes på en forsvarlig måde. Det handler om at forebygge brud på menneskerettigheder, diskrimination, misbrug af data og andre negative konsekvenser, som både kan ramme mennesker, samfund og langsigtede aktionærværdier, siger Rasmus Bessing.
BEHOV FOR TYDELIG ANSVARSFORDELING
Alphabet har forud for generalforsamlingen offentliggjort en udtalelse, hvor der argumenteres imod PFA's aktionærforslag.
Det kalder PFA i sig selv "en lille sejr", da Alphabet i udtalelsen for første gang efter fjernelsen af tilsyn med menneskerettigheder i efteråret 2025 præciserer, hvordan de fører tilsyn med AI-området.
Her oplyser Alphabet, at AI‑tilsyn ligger hos hele bestyrelsen. Det mener PFA dog ikke er godt nok, da det vurderer, at emnet er så centralt, at der er behov for en tydelig ansvarsfordeling og en retning for, hvordan bestyrelsen vil arbejde med AI-risici.
Ellers risikerer ansvaret at falde imellem stole, vurderer pensionsselskabet.
Ifølge PFA er der allerede eksempler i branchen på, at AI-risici håndteres mere systematisk på bestyrelsesniveau.
– Både selskaber som Meta og Microsoft har forankret ansvar for overvågning af AI-risici i specifikke bestyrelsesudvalg. Når nogle af de største peers kan løfte niveauet, bør Alphabet også kunne. Det er helt rimeligt, at en virksomhed med den indflydelse og rækkevidde har et robust bestyrelsestilsyn på dette område, siger Rasmus Bessing.
For PFA er engagementet i Alphabet en del af arbejdet med aktivt ejerskab, hvor pensionsselskabet som investor søger at påvirke selskaber i en mere ansvarlig retning.
- Kunstig intelligens rummer et stort potentiale, men også betydelige risici. Som pensionsselskab har vi et ansvar for at arbejde for, at de selskaber, vi investerer i, håndterer de risici ordentligt. Det er i vores kunders langsigtede interesse, at teknologien udvikles ansvarligt – og at de selskaber, vi er medejere af, ikke først reagerer, når skaden er sket, siger Rasmus Bessing.
.\\˙ MarketWire
