Novo Nordisk: Britisk apotek har over 10.000 i kø til Wegovy-pille
10/6 16:28
Interessen er stor for Novo Nordisks vægttabspille i Storbritannien, hvor flere end 10.000 potentielle kunder har vist interesse i Wegovy-pillen.
Det fortæller onlineapoteket Chemist4U til Bloomberg News.
Interessen viser sig forud for en forventet lancering på det britiske marked inden længe.
Omkring tre fjerdedele af personerne, der venter på en lægekonsultation, har aldrig før taget vægttabsmedicin, fortæller onlineapotekets administrerende direktør, James O'Loan, til mediet.
Han fortæller videre, at en godkendelse kan komme inden for få uger.
Det er både bekvemmeligheden ved piller og ubehag ved at tage indsprøjtninger, der har styrket efterspørgslen efter pillen. Topchefen forklarer, at det er "mere acceptabelt" at tage en pille end at lade sig stikke.
- Folk er vant til at tage paracetamol (hovedpinepille, red.), siger James O'Loan til Bloomberg News.
Novo søgte sidste år markedsføringstilladelse i Storbritannien, og de britiske myndigheder har derefter haft 210 dage til at reagere. Myndigheden har afvist at kommentere tidslinjen over for Bloomberg News.
Interessen blandt briterne omhandler især prisen på pillen. Startprisen hos Chemist4U er 99 pund, eller hvad der svarer til 858 kr., for laveste dosis. Til sammenligning er startprisen i USA 149 dollar om måneden - cirka 964 kr.
Også en godkendelse i EU vurderes at være på trapperne. Pillen ventes godkendt i juli, efter at Novo i maj fik en positiv anbefaling fra det europæiske lægemiddelagentur EMA.
.\\˙ MarketWire
