USA/åbning: SpaceX overhaler Amazon som verdens femtestørste i grønt marked
16/6 15:50
Meldingerne om en aftale mellem USA og Iran har fra ugens start været sød musik i ørerne på de amerikanske investorer og tirsdag flyder stadig beroligende toner over Wall Street.
S&P 500-indekset stiger dog behersket med 0,1 pct. fra åbningen. Dow Jones-indekset går frem med 0,7 pct. og har sat kurs mod rekord, mens Nasdaq-indekset stiger med 0,1 pct.
Ganske opsigtsvækkende fortsætter SpaceX-aktien desuden igen sin rumfærd dog for let nedsat hastighed med en stigning på næsten 11 pct. oven på en gevinst på næsten 20 pct. mandag.
SpaceX har tirsdag købt Cursor, der står bag et AI-kodningsværktøj, i en handel til 60 mia. dollar.
Transaktionen er finansieret udelukkende med aktier i SpaceX, skriver Bloomberg.
De to selskaber indgik allerede i april en aftale, der gav SpaceX en option på at købe Cursor for netop 60 mia. dollar.
SpaceX hvis markedsværdi nærmer sig 2800 mia. dollar - et løft på rundt regnet 1000 mia. dollar sammenholdt med værdisætningen i forbindelse med børsnoteringen i fredags - står nu til at passere Amazon i kampen om femtepladsen på listen over verdens mest værdifulde selskaber.
Amazon stiger 0,5 pct. fra åbningen, men har en markedsværdi på 2660 mia. dollar, og halter altså her og nu en del efter SpaceX.
ROBINHOOD SKÆRER MEDARBEJDERE
Blandt vinderne er også Robinhood, efter at investeringsplatformen har annonceret, at den vil reducere antallet af fastansatte med omkring 10 pct. som led i en omstrukturering.
Udover nedskæringer hos de fastansatte vil Robinhood fjerne et mindre antal af ledige stillinger.
Robinhood-aktien sendes frem med 1,1 pct.
Modsat falder kemikoncernen Huntsman ganske tungt oven på en fusion med branchekollegaen Olin.
Huntsmans aktionærer vil modtage 0,5476 Olin-aktier for hver Huntsman-aktie, og Olin-aktionærer vil sidde på majoriteten, eller 54,5 pct. af det fusionerede selskab, mens Huntsman-aktionærer vil eje omkring 45,5 pct.
Olin stiger med 3,7 til 26,23 dollar, hvilket baseret på aftalen giver en kurs på Huntsman-aktien på 14,37 dollar. Til sammenligning ligger Huntsman stadig et stykke derover i 14,66 dollar trods et fald på 7,8 pct.
Virksomhedshandlerne er også nået til Yum Brands, der stiger 3,2 pct. efter frasalg af kæden Pizza Hut for 2,7 mia. dollar. Frasalget sker i to store bidder, hvor kapitalfonden Longrange Capital overtager Pizza Hut med undtagelse af Kina - mens Yum China overtager Pizza Hut i Kina.
.\\˙ MarketWire
