Vestas i største stigning siden januar: Storbank ser god mulighed for opjustering
19/6 14:22
Vindmølleproducenten Vestas har haft en forrygende uge på børsen i København og oplever fredag med et plus på 6,4 pct. til 184,80 kr. sin største stigning siden den 26. januar.
I ugens løb er aktien dermed skudt i vejret med 11,3 pct.
Fredag stiger aktien efter positivt analytikernyt fra finanshuset JPMorgan, som i en analyse peger på flere positive forhold, som endnu ikke er fuldt afspejlet i aktiekursen.
Analytiker Akash Gupta ser en "god sandsynlighed" for, at Vestas kan hæve sine forventninger i forbindelse med regnskabet for første halvår, der offentliggøres den 13. august, skriver Bloomberg News, der pointerer, at det i så fald vil være første gang siden 2016.
Udviklingen inden for landbaseret vind er ifølge analytikeren "stærkere end nogensinde", drevet af USA og Tyskland.
Inden for havvind er der god sigtbarhed fra ordrebeholdningen, og ledelsens tillid til at reducere risikoen ved opskaleringen af produktionen af V236-havvindmøllen er stigende.
Genopretningen i serviceforretningen forløber desuden fortsat efter planen, skriver analytikeren, der fastholder den positive anbefaling "overvægt" for aktien.
Også de tyske rivaler Nordex og Siemens Energy har haft en god aktieuge. Nordex er steget 16,7 pct., mens Siemens Energy, der ejer vindmølleproducenten Siemens Gamesa, er steget 10,3 pct.
.\\˙ MarketWire
