Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Europa/middag: Aktier tynges af salg blandt teknologiaktierne

23/6 12:58

De europæiske aktier falder ved middagstid tirsdag, hvor et udsalg af teknologiaktier i både USA og Asien også lægger en dæmper på sektoren i Europa.

Samlet falder aktierne i det brede fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks med 0,8 pct. til 633,32.

Det dårlige humør blandt teknologiaktierne følger mandagens fald hos blandt andre Alphabet, der blev presset af investorernes usikkerhed om, at fremtidigt afkast kan retfærdiggøre de massive investeringer i kunstig intelligens.

Natten til tirsdag har samme billede været gældende i Asien, hvor aktierne faldt over en bred kam. Særligt i det teknologitunge Sydkorea, hvor det stærkt volatile Kospi-indeks dykkede markante 10 pct.

- Siden starten på krigen i Iran har teknologisektoren været den eneste sektor, hvor institutionerne har øget deres beholdninger, så en vis volatilitet og gevinsthjemtagning bør ikke komme som en overraskelse, udtaler chef for aktieanalyse hos Statestreet Markets Marija Veitmane, ifølge Bloomberg News.

Gruppen af teknologiaktier sendes bagud med 3 pct. i Stoxx 600, og blandt de enkelte aktier er det særligt dem relateret til halvlederindustrien, som er værst ramt.

Italienske Technoprobe, som er en af verdens førende producenter af såkaldte "probe cards" til chipindustrien, bakker 6,2 pct., og for franske STMicro, der producerer halvledere, går det bagud med 7,8 pct.

Europas suverænt største selskab målt på børsværdi, hollandske ASML, der laver udstyr til halvlederproduktion, falder desuden 5,3 pct.

HEINEKEN I PLUS

I modsat positivt terræn sendes aktien i Heineken frem med 3,5 pct. til 73,50 euro på børsen i Amsterdam, efter at den hollandske bryggerigigant har gjort op med sin vane om kun at ansætte interne folk til at lede selskabet.

Bryggeriet har udnævnt Rafael Oliveira til ny administrerende direktør, hvor han fra 1. oktober skal overtage roret efter Dolf van den Brink, der forlod selskabet ved udgangen af maj.

Skiftet kommer ifølge Jyske Banks bryggerianalytiker, Haider Anjum, efter en periode med faldende efterspørgsel på mainstream øl, særligt blandt yngre forbrugere.

- Valget af Oliveira sender et klart signal om forandring. Med en baggrund fra Goldman Sachs, Kraft Heinz og senest hos JDE Peets division for Kaffe og Te bringer han stærk finansiel disciplin og dokumenteret erfaring med effektiviseringer og restrukturering, hvilket er centralt for eksekveringen af Heinekens EverGreen 2030-strategi, skriver Haider Anjum.

Oliviera er en outsider i ølindustrien og derfor vil markedet ifølge Jyske Banks analytiker holde øje med, om fokus på omkostninger kommer til at gå ud over brandinvesteringer og om den manglende brancheerfaring kan koste på eksekveringen over de første 12-18 måneder.

Jyske Banks analytiker ser udnævnelsen som positiv, og hos finanshuset Jefferies ser analytiker Edward Mundy også udnævnelsen fjerne den overhængende usikkerhed omkring ledelsen og bør fremme en stærkere eksekverings- og præstationskultur.

.\\˙ MarketWire