Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

USA/tendens: Optræk til rød aktiestart i New York - Fed-chef og nøgletal i fokus

1/7 14:28

Det amerikanske aktiemarked ventes at åbne lettere negativt onsdag og formentlig afventende forud for en paneldebat med deltagelse af den amerikanske centralbankformand, Kevin Warsh, på en konference i Portugal.

En stribe nøgletal for jobmarkedet og indkøbschefernes forventninger kan også komme til at påvirke markedet. Desuden holder investorerne nøje øje med meldingerne fra Mellemøsten, hvor divergerende meldinger fra Iran og USA skaber en vis usikkerhed om situationen.

Futuren for det brede S&P 500-indeks ligger fem kvarter før børsåbningen 0,3 pct. lavere. Nasdaq 100-futuren falder 0,6 pct. og Dow Jones-futuren med 0,4 pct.

Tirsdag steg S&P 500-indekset 0,8 pct., og Dow Jones noterede et plus på 0,3 pct. til årets 18. lukkerekord i 52.317,81 indekspoint, ligesom Nasdaq blev løftet 1,5 pct.

JOBTAL SKUFFER

ADP's beskæftigelsesrapport over det private amerikanske jobmarked viste onsdag eftermiddag en stigning på 98.000 job i juni, hvilket var dårligere end ventet.

Økonomerne havde ifølge Bloomberg News ventet en stigning på 120.000 job efter en stigning på 122.000 måneden inden.

Klokken 16 kommer der tal for indkøbschefernes forventninger i USA, det såkaldte ISM-indeks for fremstillingsindustrien i juni.

Centralbankformand Kevin Warsh deltager klokken 15 i en paneldebat om pengepolitik sammen med ECB-chef Christine Lagarde og cheferne for centralbankerne i Canada og Storbritannien.

- Feds nye præsident, Kevin Warsh, var ikke villig til at uddybe sine visioner med centralbanken på pressekonferencen efter rentemødet 17. juni. Det kan være, at han løfter sløret lidt mere i forbindelse med sin deltagelse på ECB’s pengepolitiske konference i Sintra på onsdag, skriver Jyske Bank i en kommentar.

Banken bemærker, at ingen Federal Reserve-folk fra ledelsen i Washington, de såkaldte governors, har udtalt sig om pengepolitik siden rentemødet.

- Der har været flere præsidenter fra de regionale Federal Reserve-banker rundt omkring i landet, men ingen fra ledelsen. Det er ret usædvanligt og kan skyldes Warshs modstand mod at give de finansielle markeder al for megen information, vurderer Jyske Bank.

NIKE UNDER PRES

Nike kommer i fokus fra åbningen, efter at sportstøjsgiganten har leveret en skuffende prognose for det nye regnskabsår. Det er blandt andet forretningen i Kina, der udfordrer den turnaround, som investorerne havde håbet ville indfinde sig under topchef Elliot Hill, skriver Reuters.

Skuffelsen over prognosen overskygger en ellers langt stærkere bundlinje i det forskudte fjerde kvartal, end det var ventet i markedet.

I første halvår spår Nike ny tilbagegang i omsætningen som følge af told, geopolitisk usikkerhed og en behersket købelyst hos forbrugerne.

Nike falder 4,2 pct. i formarkedet. Aktien er i årets løb dykket mere end 35 pct.

Det går i formarkedet bedre for Microsoft, som stiger 1,8 pct. Teknologigiganten har ifølge mediet Business Insider planer om at skære under 2,5 pct. af arbejdsstyrken, herunder stillinger i salg og rådgivning samt Xbox-afdelingen, lyder det fra unavngivne kilder

Med en nedlæggelse af 2,5 pct. af selskabets stillinger vil denne fyringsrunde være mindre end sidste år, skriver Business Insider. Microsoft har 220.000 medarbejdere.

Virksomheden har i tidligere år annonceret fyringsrunder omkring den 1. juli, hvor dets nye regnskabsår starter. Sidste år fyrede Microsoft 6000 medarbejdere i maj og 9000 - eller omkring 4 procent - i juli.

SATSER PÅ KURSFALD I CATERPILLAR

Den amerikanske hedgefondinvestor Michael Burry, der er kendt for at have forudset finanskrisen, satser nu på, at aktiekursen i Caterpillar falder. Det er første gang, at han shorter industrigiganten, der især er kendt for sine store entreprenørmaskiner.

Aktien falder 1,4 pct. til 1050 dollar forud for handelsstart på Wall Street onsdag.

Svenske Klarna, der er noteret i USA, stiger i formarkedet derimod 7 pct., efter at Patent- og Varemærkedomstolen i Sverige har afgjort, at Google skal betale en erstatning på 14,3 mia. svenske kr. til den Klarna-ejede svenske prissammenligningsside Pricerunner.

Pricerunner har ifølge domstolen lidt skade som følge af, at Google gennem mange år på ulovlig vis har favoriseret sin egen prissammenligningsside på bekostning af Pricerunner.

Aktien i Googles moderselskab, Alphabet, ligger 0,2 pct. højere i formarkedet.

.\\˙ MarketWire