Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Micron stiger på planer om investeringer for over 1600 mia. kr. frem til 2035

9/7 15:01

Den amerikanske teknologigigant Micron Technology kommer til at investere astronomiske summer i USA de kommende år, og mere end tidligere vurderer.

Torsdag oplyser selskabet, at det øger sine planlagte investeringer i USA til over 250 mia. dollar frem til 2035. Det svarer til ca. 1635 mia. kr.

Tidligere havde selskabet planlagt investeringer for 200 mia. dollar i perioden.

- Selskabet fremskynder sine planlagte investeringer i produktionsanlæg og teknologi i USA og øger de forventede udgifter til mere end 250 mia. dollar frem til 2035, drevet af den stigende efterspørgsel efter hukommelseschip i AI-æraen, skriver selskabet.

Micron venter, at de øgede investeringer vil understøtte selskabets langsigtede mål om at producere 40 pct. af sin hukommelsestype DRAM i USA.

- Den udvidede investering afspejler Microns tillid til sit teknologiske forspring og den fortsatte efterspørgsel efter selskabets banebrydende hukommelsesprodukter, fremgår det.

Aktien i Micron stiger 6,4 pct. i formarkedet.

.\\˙ MarketWire