Malingkæmpe skrotter endnu et bud fra ihærdig bejler: Aktien stiger
13/7 10:15
Den hollandske malingkæmpe Akzo Nobel stryger på på børsen, efter at selskabet har afvist et købstilbud fra Nippon Paint Holdings på 7,5 mia. euro for forretningen inden for dekorationsmaling.
Det skriver Bloomberg News, som samtidigt kan oplyse, at selskabets bestyrelse holder fast i sin anbefaling af den planlagte fusion med Axalta Coating Systems, som ventes at skabe en malingsproducent med en samlet markedsværdi på cirka 25 mia. dollar.
Akzo Nobel sendes 2,3 pct. op på det hollandske marked, mens aktien kort efter nyheden nåede at kysse en stigning på 4,8 pct.
Buddet fra Nippon Paint kommer, mens den globale malingsbranche er præget af opkøb og fusioner som følge af svag efterspørgsel og stigende materialeomkostninger.
Forsøget kommer en måned efter, at Nippon Paint og Sherwin-Williams opgav et fælles bud på hele Akzo Nobel, efter at to kontante tilbud tidligere var blevet afvist.
Meldingen fra bestyrelsen er at opkøbstilbuddene "væsentligt undervurderer" forretningen.
.\\˙ MarketWire
