Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/tendens: Udsigt til rød start med fokus på Novozymes og Genmab

22/10 08:25

Markedsdeltagerne på det danske aktiemarked kan torsdag se frem til endnu en dag i rødt, idet en manglende hjælpepakke og valgbekymringer i USA fortsat presser markederne.

Det amerikanske aktieindeksfutures peger mod en negativ åbning på cirka 0,5 pct., når aktiemarkederne åbner i New York senere torsdag, og den tyske DAX-future falder med 0,5 pct.

Aktieindeksfutures og aktiemarkederne i Asien peger ned, efter at en højtstående amerikansk efterretningsofficer har udtalt, at Rusland og Iran har forsøgt at blande sig i næste måneds amerikanske valg.

Det danske C25-indeks lukkede onsdag med et fald på 1,6 pct. i 1541,22, hvilket var tredje dag i træk i rødt.

På den danske scene vil fokus torsdag være på en række ændrede kursmål til blandt andet Novozymes, FLSmidth, Ørsted og Rockwool samt nye positive data for Genmabs Darzalex.

NOVOZYMES OG FLSMIDTH FÅR ANALYSENYT FRA DNB

Novozymes blev onsdag straffet med et kursfald på 5,4 pct. til 392,50 kr., efter enzymkoncernens regnskab for tredje kvartal, hvor salgsvækstprognosen skuffede markedet.

I kølvandet af regnskabet har finanshuset DNB løftet sit kursmål for aktien til 310 kr. fra 290 kr. med en fastholdelse af den negative anbefaling "sælg".

FLSmidth har også været i søgelyset hos analytikerne hos DNB, der har sænket kursmålet til 185 kr. fra 195 kr. med en gentagelse af anbefalingen "hold".

FLSmidth-aktien tabte onsdag 2,3 pct. til 175,55 kr.

GENMAB MED NYE POSITIVE DATA FOR DARZALEX MOD KNOGLEMARVSKRÆFT

Genmabs kræftmiddel Darzalex har atter vist sig virksomt i behandlingen af knoglemarvskræft.

Onsdag har biotekselskabet sammen med sin amerikanske partner Janssen offentliggjort positive toplinjedata fra anden del af fase 3-studiet Cassiopeia med patienter, der er kandidater til stamcelle-transplantation med nyligt diagnosticeret knoglemarvskræft.

Studiet har således nået sit primære endemål for progressionsfri overlevelse, da de foreløbige data viser en reduktion i risikoen for sygdomsprogression eller død på 47 pct.

Genmab-aktien lukkede onsdag med et fald på 1,4 pct. i 2228 kr.

NORDEA OG DANSKE BANK FÅR REGNSKABSNYT FRA SVERIGE OG NORGE

Nordea- og Danske Bank-investorerne har de seneste dage fået regnskabsnyt fra Sverige i form af regnskaber fra Swedbank og Handelsbanken, og torsdag er det SEB, der er til eksamen.

Indtjeningen blev ligesom hos de to andre banker bedre end ventet, og SEB har leveret en bedre end ventet nettorenteindtægt.

Den bedre end ventede indtjening er blandt andet drevet af lavere driftsudgifter, mens tab på udlån blev større end ventet.

Norske DNB har ligesom de svenske kollegaer levede en bedre indtjeningsudvikling, mens nettorenteindtægterne lander lidt under det ventede.

Nordea lukkede onsdag med et minus på 2,5 pct. i 49,02 kr., og Danske Bank tabte 2,8 pct. til 91,82 kr.

FLERE ANALYTIKERÆNDRINGER

Kursmålet for aktien i Ørsted er onsdag blevet løftet med knap 14 pct. til 1000 kr. fra førhen 880 kr. af finanshuset ABG Sundal Collier.

Anbefalingen af aktien gentages på "hold" af analytiker Casper Blom.

Det nye kursmål indikerer et meget begrænset potentiale på godt 1 pct. i forhold til lukkekursen onsdag i 985,60 kr.

ABG Sundal Collier har løftet sit kursmål for Rockwool-aktien til 2200 kr. fra 1840 kr.

Anbefalingen er fortsat "sælg".

Rockwool-aktien lukkede onsdag med et fald på 2 pct. til 2664 kr.

Össurs anbefaling bliver sænket til "hold" fra "køb" hos finanshuset SEB, der fastholder kursmålet for aktierne i det islandske proteseselskab på 49 kr.

Aktien indkasserede onsdag et fald på 2,1 pct. til 45,05 kr.

Solar-aktiens kursmål er hævet med 20 kr. til 390 kr. hos Nordea, der holder fast i den positive anbefaling "køb".

Solar-aktien lukkede onsdag med en stigning på 4,7 pct. i 324,50 kr.

SKJERN BANK FASTHOLDER FORVENTNINGERNE

Skjern Bank fastholder forventninger til 2020 om et overskud før skat i niveauet 125-140 mio. kr. og et basisresultat på 140-155 mio. kr. Det fremgår af bankens regnskab for årets første ni måneder.

Banken opjusterede sine forventninger i begyndelsen af oktober fra et overskud før skat i niveauet 115-130 mio. kr. og et basisresultat på 125-140 mio. kr.

Skjern Bank lukkede onsdag med en stigning på 0,3 pct. i 63 kr.

/ritzau/FINANS