Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/tendens: Novo Nordisk og Genmab i centrum i positivt marked

1/2 08:07

Medicinalgiganten Novo Nordisk og biotekselskabet Genmab kan meget vel indtage en hovedrolle i mandagens marked, eftersom begge selskaber tager positive nyheder med sig ind i dagens handel.

Genmabs schweiziske partner, Novartis, har fået en positiv tilbagemelding fra CHMP - et ekspertpanel under de europæiske sundhedsmyndigheder, EMA - vedrørende den subkutane udgave af Genmab-midlet Ofatumumab til behandling af visse udgaver af sklerose.

Medicinalselskabet Novo Nordisk synes på vej mod en markedsføringsgodkendelse af væksthormonet Sogroya i Europa. I hvert fald har EMA og CHMP anbefalet at godkende midlet.

I fredagens marked faldt Novo Nordisk med 2,6 pct. til 425,40 kr., mens Genmab faldt med 1,7 pct. til 2450 kr.

Der er generelt udsigt til en positiv åbning på det danske aktiemarked mandag, efter at det danske C25-indeks fredag lukkede med et fald på 1,9 pct. i 1612,51.

Den tyske DAX-future, som normalt er en god rettesnor for udviklingen i Danmark, stiger mandag morgen med 0,7 pct. De tre ledende indeks i USA peger også mod fremgang og stiger med 0,4-0,5 pct.

Der også nyt til NNIT forud for mandagens aktieåbning. Danske Bank har sænket sit kursmål til 121 kr. fra 135 kr. I samme ombæring fastholdes købsanbefalingen dog.

Fredag faldt NNIT-aktien med 3,3 pct. til 106 kr., efter selskabet havde fremlagt sit regnskab for 2020. Regnskabet fra it-selskabet viste som ventet tilbagegang i både omsætning og resultat.

Der kan også komme fokus på de danske bankaktier i mandagens marked, særligt Nordea, eftersom den svenske Swedbank er kommet ud af fjerde kvartal nogenlunde på linje med forventningerne og indstiller til, at der bliver sendt udbytte for både 2019 og 2020 til aktionærerne.

Det fremgår af regnskabet fra storbanken mandag morgen.

Det er også værd at holde øje med Coloplast og Novozymes, da begge selskaber fremlægger regnskab tirsdag.

I fredagens marked steg Coloplast med 1,8 pct. til 122,40 kr., mens Novozymes faldt med 1,3 pct. til 369,30 kr.

/ritzau/FINANS