Asien: Stigninger på baggrund af Wall Street-optimisme
26/3 06:32
De asiatiske aktier ligger med generelle stigninger fredag, hvor investorerne følger i fodsporene fra kollegerne på Wall Street samt de amerikanske aktiefutures, der indikerer yderligere stigninger i USA senere på dagen.
- Dette er en reaktion fra de skarpe fald i denne uge, som ikke var forårsaget af nogen grundlæggende grunde, siger chefstrateg Takashi Hiroki fra Monex Securities i Tokyo til Reuters.
MSCI's bredeste indeks over aktier i Asien og Stillehavsområdet uden for Japan stiger 0,4 pct. De amerikanske futures peger på kursstigninger på 0,3-0,5 pct., når markedet i New York åbner senere på dagen.
I Tokyo er investorerne på tæerne op til afslutningen af regnskabsåret, der sker med udgangen af marts.
- Investorer har solgt aktier for at afbalancere deres porteføljer mod slutningen af regnskabsåret, der slutter i marts, og som har tynget indeksene, men det er næsten slut med udgangen af måneden, siger Takashi Hiroki.
Nikkei 225 stiger 1,5 pct., og det bredere Topix-indeks øger 1,4 pct.
På det kinesiske fastland er investorerne også optimistiske.
- De nylige fald i de kinesiske aktiekurser har været bekymrende, men det ændrer ikke ved, at den kinesiske økonomi er ved at komme sig, siger markedschef Yasutada Suzuki fra Sumitomo Mitsui Bank i Tokyo til Reuters.
Shanghai Composite stiger 1,4 pct., og CSI 300 øger 2,0 pct.
Hang Seng-indekset i Hong Kong handles sideløbende 1,1 pct. højere.
| Indeks | Udvikling (%) |
| Nikkei 225 | +1,5 |
| Topix | +1,4 |
| Hongkongs Hang Seng | +1,1 |
| China Shanghai Composite | +1,4 |
| China CSI 300 | +2,0 |
| Taiwan Taiex | +1,5 |
| Sydkoreas Kospi | +0,9 |
| Indiens BSE Sensex | +0,6 |
| Singapores STI | +0,4 |
| Sydney ASX 200 | +0,5 |
Indeksværdi klokken 5.20.
/ritzau/FINANS
