Investorer frygter for kinesisk finanskonglomerat på afgrundens rand
19/5 06:38
Store udenlandske investorer som Blackrock og Goldman Sachs kan komme til at stå med fletningerne i den kinesiske postkasse, da det er ved at stå klart, at Beijing ikke længere per automatik redder statsejede finansielle selskaber, der har haft snuden lidt for langt fremme.
Det skriver New York Times.
Det drejer sig om det store kinesiske finansielle konglomerat, Huarong, som de udenlandske investorer har stolet på ville blive reddet af Beijing, hvis tingene nogensinde gik galt. For det er, hvad Kina altid har gjort.
Nu kan de samme udenlandske investorer tage det op til revision.
Huarong har mere end 40 mia. dollar i gæld til udenlandske og indenlandske investorer og koncernen viser bekymrende tegn på kollaps. Ifølge flere kilder er den kinesiske regering, der hidtil har været tavs omkring en eventuel redning, i gang med at lægge planer om en omorganisering, der vil kræve, at både udenlandske og kinesiske obligationsejere accepterer betydelige tab på deres investeringer.
De kinesiske myndigheder har i årtier reddet kinesiske virksomheder, der stod foran et sammenbrud, men i de senere år er der i stigende grad blevet lukket for det varme vand. Tilsynsmyndighederne har længe puslet med at lave et eksempel på finansielle institutioner, der misligholdt lån og ventede på, at regeringen skulle samle regningen op, og nu tester Huarong grænserne for den indstilling.
I modsætning til en håndfuld småbanker og statsejede virksomheder, der har fået lov til at gå konkurs, er Huarong en central del af det kinesiske finansielle system, som nogle kalder "for stor til at gå ned".
Konglomeratets sårbare status har efterladt de kinesiske ledere med et vanskeligt valg: Lad det misligholde forpligtelserne og gennembore investorernes tro på Beijing som sidste udvej, eller redde koncernen og underminere bestræbelserne på at tæmme den eskalerende gæld, der truer den bredere økonomi.
/ritzau/FINANS
