Aktier/tendens: Let positive tendenser men næppe for Orphazyme
18/6 08:32
En stille dag med let positive tegn på det danske aktiemarked synes at være indgangsvinklen på ugens sidste handelsdag.
Der er ikke mange specifikke selskabsnyheder at handle på, men for biotekselskabet Orphazyme er der dog lagt i kakkelovnen efter nedslående meldinger og nedjustering af forventningerne til hele året.
På Wall Street bakkede det brede S&P 500-indeks torsdag marginalt, mens Dow Jones smed 0,6 pct. Nasdaq-indekset gik derimod frem med 0,9 pct., og lukkede blot 0,1 pct. fra lukkerekorden 14.174,14.
Fredag morgen har de asiatiske aktiemarkeder haft en blandet udvikling med fald i Tokyo og stigninger i Hongkong, mens de amerikanske aktiefutures indikerer en positiv start i New York med stigninger på 0,1-0,2 pct. senere på dagen.
Den tyske DAX-future, der normalt er en god indikator for det danske aktiemarked, peger på en åbning med en marginal stigning i Frankfurt.
Det danske eliteindeks C25 endte torsdag med et fald på 0,85 pct. til 1838,66.
OMDISKUTERET AKTIE STÅR TIL NEDTUR
Orphazyme skal levere flere data til de amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, der har afvist at godkende markedsføringsansøgningen for Arimoclomol til behandling af Niemann-Pick-sygdommen på det nuværende grundlag.
Det udløser en nedjustering af forventningerne, og situationen er ret håbløs ifølge investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet.
- Orphazyme har ingen penge og ingen dokumenterbare projekter, påpeger Per Hansen.
Kontantbeholdningen ved udgangen af året ventes nu at udgøre cirka 50 mio. kr. mod hidtil ventet 350 mio. kr.
Orphazyme-aktien har udvist ekstraordinært store udsving med op til trecifrede procentsatser, der betegnes som "high stake gambling" over den seneste uge. Torsdag steg aktien 48,8 pct. til 100,00 kr., så der er lidt at tage af i fredagens handel.
Høreapparat-koncernen Demant har fået anbefalingen sænket af finanshuset ABG Sundal Collier. Nu lyder anbefalingen på "hold" mod førhen "køb" af aktien.
Kursmålet er dog samtidig blevet løftet med 10 pct. til 368 kr., hvilket med en potentiel stigning på 5 pct. flugter med anbefalingens begrænsede potentiale i forhold til lukkekursen torsdag.
Demant sluttede torsdag i 351,00 kr. efter en stigning på 0,1 pct.
Forsikringskoncernen Tryg har fået genoptaget dækning af det amerikanske finanshus Morgan Stanley, der indleder med anbefalingen "ligevægt".
Kursmålet bliver i samme ombæring sat til 150 kr., hvilket er knap 3 pct. under torsdagens lukkekurs.
Morgan Stanley har ikke dækket Tryg-aktien siden starten af maj, da finanshuset har været med til at sælge aktier til finansieringen af forsikringsselskabets køb af britiske RSA. Før det havde finanshuset anbefalingen "undervægt" og et kursmål på 132,31 kr.
Tryg steg 1 pct. torsdag til 154,30 kr.
Børshuset Stifel har løftet kursmålet for A.P. Møller-Mærsk til 22.800 kr. fra 18.430 kr., og kursmål er nu det højeste blandt 24 børshuse, der har meldt deres sigtepunkter for aktien ind til Bloomberg News.
Fredag offentliggøres det ugentlige rateindeks Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), der måler spotpriserne på containerfragt fra Shanghai til en stribe destinationer verden over. Rateindekset har sat rekord på rekord de seneste fem uger, presset i vejret af massiv efterspørgsel, globale flaskehalse og mangel på containere på grund af coronapandemien.
A.P. Møller - Mærsks B-aktie smed torsdag 2 pct. til en slutkurs på 17.960 kr.
Trifork er blevet optaget til notering på børsen i Schweiz, hvor første handelsdag ventes at blive den 28. juni.
Der udstedes ikke nye aktier i forbindelse med den schweiziske notering, der også blev varslet op til børsnoteringen i København den 1. juni.
Trifork lukkede torsdag i 180 kr. efter et drop på 1,1 pct.
/ritzau/FINANS