Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Asien: Generelle fald uden for Tokyo - NY

10/8 06:41

De asiatiske aktier ligger med generelle fald uden for Japan, mens markedet i Tokyo holder fast i en positiv stemning.

De mange coronatilfælde i store dele af Asien trækker ned, da vedvarende bekymringer over spredningen af Delta-varianten udløser fald i flere af de finansielle markeder.

- Da Delta-varianten breder sig, fortsætter kapitalforvaltere, der var overinvesterede i genåbningen, med at afvikle den handel, fordi den ikke fungerer lige for tiden, siger analytiker Dennis Dick fra Bright Trading til Reuters.

MSCI's bredeste indeks over aktier i Asien og Stillehavsområdet uden for Japan dropper 0,4 pct.

Sideløbende peger de store amerikanske indeksfutures på kursfald på 0,1-0,2 pct., når markedet i New York åbner senere på dagen.

I Tokyo trækker en svækket japansk yen de store indeks op.

- Efter en blandet udvikling i de amerikanske aktier understøtter den billigere yen og gevinster i de kinesiske aktier det japanske marked, siger seniorstrateg Yoshihiro Ito fra Okasan Online Securities ifølge Reuters.

Det toneangivende aktieindeks Nikkei 225 stiger 0,1 pct., og det brede Topix-indeks øger 0,3 pct.

Hongkongs Hang Seng-indeks trækker samtidig op med 0,3 pct.

Modsat er aktierne på det kinesiske fastland negative. Shanghai Composite viger 0,1 pct., og CSI 300 falder 0,5 pct.

Hongkongs Hang Seng-indeks trækker samtidig op med 1,6 pct.

På de øvrige børser ligger Kospi-indekset i Seoul med et minus på 0,8 pct., Taiwans Taiex-indeks viger 0,9 pct., mens Singapores Strait Times-indeks øger 0,6 pct.

Australiens ASX-indeks ligger med et plus på 0,2 pct. kort før lukketid.

Indeks Udvikling (%)
Nikkei 225
+0,1
Topix+0,3
Hongkongs Hang Seng+0,3
China Shanghai Composite-0,1
China CSI 300
-0,5
Taiwan Taiex-0,9
Sydkoreas Kospi-0,8
Indiens BSE Sensex+0,5
Singapores STI+0,6
Sydney ASX 200+0,2

Indeksværdi klokken 6.15.

/ritzau/FINANS