Asien: Investorer i vildrede giver blandet ugeafslutning
8/4 06:32
De asiatiske aktiemarkeder ligge blandet og slutter en uge, hvor krig i Ukraine og accelererende renter har præget investorernes bekymringer og øget usikkerheden om den kortsigtede markedsretning.
Inflationære chokbølger fra råvarepriserne samt vedvarende forstyrrelser på forsyningskæderne fra pandemien fortsætter med af presse forbrugerpriserne op.
- Kombiner disse ... og aktiv-risikopræmien, uanset hvilket marked vi taler om, vil stige. Og renten vil ikke falde mere, siger investeringschef Lirong Xu fra Franklin Templeton Sealand Fund Management i Shanghai til Reuters.
MSCI's bredeste indeks over aktier i Asien og Stillehavsområdet uden for Japan ligger så godt som uændret, men set på ugebasis er der lagt op til et fald på 1,5 pct.
Futures for de store amerikanske aktieindeks indikerer minimale indekssving, når markedet åbner senere på dagen i New York.
I Japan er investorerne ikke villige til at tage nye positioner på bøgerne, og ifølge Okasan Online Securities har de japanske aktier "mistet retningssansen".
De store indeks åbnede højere, men er siden dykket under nulpunktet.
Nikkei 225-indekset falder 0,1 pct. og det brede Topix-indeks dykker 0,2 pct.
Også de kinesiske investorer er i vildrede. På fastlandet ligger Shanghai Composite med et fald på 0,1 pct., mens CSI 300 modsat stiger 0,1 pct.
Hongkongs Hang Seng-indeks er derimod i defensiven med et fald på 0,5 pct.
Indeks | Udvikling (%) |
Nikkei 225 | -0,1 |
Topix | -0,2 |
Hongkongs Hang Seng | -0,4 |
China Shanghai Composite | -0,1 |
China CSI 300 | +0,1 |
Taiwan Taiex | +0,5 |
Sydkoreas Kospi | -0,1 |
Indiens BSE Sensex | n/a |
Singapores STI | -0,7 |
Sydney ASX 200 | +0,5 |
Indeksværdi klokken 5.15.
.\\˙ MarketWire