Genmab: Partner søger EMA-godkendelse af subkutan Epcoritamab
18/7 16:25
Genmab oplyser mandag eftermiddag, at partneren Abbvie vil søge om markedsføringsgodkendelse af lymfekræftmidlet Epcoritamab hos de europæiske sundhedsmyndigheder, EMA, i løbet af andet halvår.
I starten af juli oplyste det danske selskab, at Abbvie ligeledes vil gå efter en godkendelse hos de amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, i andet halvår.
Ansøgningen vil - ganske som tilfældet bliver det for den amerikanske - blive baseret på resultater fra Epcore-studiet, som Abbvie og Genmab præsenterede toplinjeresultater fra i foråret.
Epcoritamab udvikles i samarbejde mellem Genmab og Abbvie under de to selskabers onkologi-samarbejde. Selskaberne vil dele de kommercielle forpligtelse i USA og Japan, mens Abbvie vil stå for udbredelsen af midlet i resten af verden.
Midlet skal undersøges som alternativ inden for både alene- og kombinationsbehandling i forskellige behandlingslinjer i refraktær B-celle lymfekræft.
.\\˙ MarketWire
