Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Asien: Lettelse og rentehop lægger bund under positiv stemning

3/8 06:32

De asiatiske aktieinvestorer følger onsdag med de stigende amerikanske statsobligationsrenter og den deraf følgende styrkelse af dollar, der lægger en positiv bund under markedet.

Samtidig er efterspørgslen på sikre aktiver vigende, efter at den amerikanske kongres-toppolitiker Nancy Pelosi's ankomst til Taiwan ikke har givet anledning til andet end sabelraslen fra Kina, der betragter øen som udbryderprovins.

- Hongkong og kinesiske aktier har genvundet omkring en tredjedel af gårsdagens tab på grund af lettelse over, at der ikke var nogen større konfrontation natten over, siger markedschef Steven Leung fra UOB Kay Hian i Hongkong til Reuters.

MSCI's bredeste indeks for Asien og Stillehavsområdet uden for Japan stiger 0,1 pct., mens der er blandede indikationer fra det amerikanske future-marked, hvor Kina-spændinger blander sig med det markante rentehop for T-bonds.

Dow Jones og S&P 500 indikeres at stige 0,1-0,2 pct., mens Nasdaq står til et marginalt fald på under 0,1 pct., når markedet i New York åbner senere på dagen.

De japanske investorer får glæde af en svækket yen og en generelt stærk virksomhedsindtjening.

Nikkei 225-indekset og Topix-indekset stiger henholdsvis 0,5 pct. og 0,1 pct.

De kinesiske investorer holder fast i en positiv stemning trods de geopolitiske spændinger, der langtfra er overstået.

- Investorerne vil forblive nervøse på grund af de planlagte militærøvelser efter Pelosi's afgang, vurderer UOB's Steven Leung.

Shanghai Composite stiger 0,2 pct., mens CSI 300 falder 0,2 pct. Til gengæld er der positiv stemning i Hongkong, hvor Hang Seng-indekset øger 0,3 pct.

Indeks Udvikling (%)
Nikkei 225
+0,5
Topix+0,1
Hongkongs Hang Seng+0,3
China Shanghai Composite+0,2
China CSI 300
-0,2
Taiwan Taiex0,0
Sydkoreas Kospi+0,5
Indiens BSE Sensexn/a
Singapores STI+0,2
Sydney ASX 200-0,5

Indeksværdi klokken 5.15.

.\\˙ MarketWire