KORR: Aktier/Nykredit: Stigende rente vil fortsat presse aktierne
29/8 16:11
KORR: Overskrift rettet
Globale aktier er målt i lokal valuta steget 13 pct. (16 pct. i danske kr.) og S&P 500 17 pct. fra lavpunktet sidst i juni til den seneste top 15. august. Det er ifølge chefstrateg hos Nykredit Frederik Engholm-Hansen positive overraskelser i nøgletal, større robusthed i indtjening end ventet i USA og et stort fald i renterne midt på sommeren, der ligger til grund.
- Men renterne er igen begyndt at pege opad, og vi venter flere skuffelser for markedet på rentefronten, som vil fortsætte med at trykke aktiemarkedet, skriver chefstrategen i en kommentar.
Nykredit vurderer på trods af faldende amerikansk inflation, som muligvis vil kunne holde liv i forhåbningen om lempelser på den amerikanske rente, at der skal en længere periode med højere renter til, før det vil lykkes for den amerikanske centralbank, Federal Reserve, at bremse arbejdsmarkedet i en grad, som får lønvæksten ned.
I Europa er den store udfordring de stigende energipriser over vinteren, som ifølge chefstrategen vil resultere i en svækket vækst, og det vil holde Den Europæiske Centralbank, ECB, tilbage.
- Indtil videre må man dog nok forvente, at de fleste medlemmer i ECB opretholder en relativ høgeagtige tone, som understøtter fortsatte stramninger i lyset af de kommende overenskomstforhandlinger, skriver Frederik Engholm-Hansen, hvorefter det pointeres, at ECB's værste frygt er, at inflationspresset stiger via løndannelsen i forbindelse med de kommende overenskomstforhandlinger.
Det er muligvis en meget usikker fremtid, som det europæiske aktiemarked går i møde, hvis man spørger chefstrategen.
- Den europæiske udvikling er så usikker, at vi ikke længere mener, at en overvægt i europæiske aktier er hensigtsmæssig, selvom Europa fremstår billigt prisfastsat. Der er risiko for, at energikrisen ender med at blive så langvarig og omkostningsfuld for virksomhederne, at den lavere prisfastsættelse afspejler en længerevarende ny normal med svagere indtjeningsvækst, skriver han.
.\\˙ MarketWire
