Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Svensk dagligvarekæde falder på aktiemarkedet efter nedjustering

22/9 17:04

Den svenske dagligvarekæde Axfood har fået skåret sin aktieanbefaling af Danske Bank og sendes ned i det brede paneuropæiske aktieindeks Stoxx-600.

Det skriver Bloomberg News.

Danske Bank skærer sin anbefaling for den svenske kæde til "hold" fra "køb", da markedsandelsgevinster allerede er indregnet i selskabets "høje værdiansættelse" og opvejes af stigende energi- og lønomkostninger.

Aktien falder 11,1 pct. til 278,8 svenske kr. torsdag eftermiddag.

Danske Bank-analytiker Daniel Schmidt vurderer, at Axfoods butiksmærke Willys er godt positioneret, "da forbrugerne forsøger at spare penge på dagligvarer, og Willys skiller sig ud som det oplagte valg".

Dog påpeger han, at gevinsterne overskygges af stigende driftsudgifter, primært i form af øgede energiomkostninger og lønninger grundet den globale inflation og energikrisen i Europa.

.\\˙ MarketWire