Aktier/tendens: Kursfald på vej inden Carlsberg holder hof
28/9 08:13
Der er lagt op til bratte fald fra åbningen af det danske aktiemarked onsdag, hvor Carlsberg kan få en hovedrolle, da bryggeriet holder kapitalmarkedsdag.
Meldingerne fra Carlsberg kan dog drukne i larmen fra finansmarkederne, hvor aktierne falder over det meste af verden ved udsigt til fortsatte renteforhøjelser, høj inflation og øget risiko for, at økonomien bliver slået ud af kurs.
I USA var der tirsdag indledningsvist lagt op til flotte stigninger, men optimismen gik atter en gang fløjten, og markedet dykkede i rødt efter dansk børslukketid.
Desuden falder både amerikanske og europæiske aktiefutures onsdag morgen. DAX-futuren, der ofte er et godt pejlemærke for udviklingen herhjemme, indikerer en negativ åbning på 0,8 pct.
Også den amerikanske dollar indikerer uro. Den amerikanske valuta er styrket til 7,78 kr. - det stærkeste niveau siden 2002. Og selv om det kommer flere danske selskaber med aktiviteter i USA til gode, så er det i den grad også et krisetegn og et signal om, at investorerne søger i sikker havn i USA.
Herhjemme er det danske aktiemarked allerede dykket 11,4 pct. i september målt på C25-indekset, der ellers rettede sig tirsdag og endte 0,4 pct. højere i 1463,78. I fredags lå C25 en overgang så lavt som 1434,58 - det laveste niveau i lige over to år.
CARLSBERG MED NYT
For Carlsberg kan kapitalmarkedsdagen blandt andet kaste lys over, hvor hårdt ramt bryggeriet er af de stigende omkostninger til energi, byg og humle. Aktien steg tirsdag 0,8 pct. til 934,80 kr.
A.P. Møller-Mærsk var tirsdag den mest stigende i C25-regi, men allerede onsdag kan det gå den anden vej, hvis ellers den danske rederiaktie følger udviklingen blandt de asiatiske rederiaktier, hvor flere oplever relativt store kursfald.
Det japanske trekløver Kawasaki Kisen Kaisha, Mitsui OSK Lines og Nippon Yusen falder mellem 3,1 og 5,3 pct.
Mærsks B-aktie endte tirsdag 3,2 pct. højere i 14.400 kr.
I onsdagens udgave af Børsen forsikrer Mærsks finansdirektør, Patrick Jany, at de vilde udsving for Mærsk er fortid – også selv om verden vælter hovedkulds ind i en økonomisk nedtur.
DOLLAR I STÆRKESTE NIVEAU I 20 ÅR
Dollarstyrkelsen er en tydelig indikator for uro på finansmarkederne, men kan på sigt også give medvind til danske selskaber, vurderer investeringsøkonom i Nordnet Per Hansen.
- Den stigende dollar er isoleret godt for dansk eksport, men den er et skidt signal om globale udfordringer, skriver han i en kommentar.
- De større danske life science-selskaber som Novo Nordisk, Coloplast, Demant, Lundbeck, Ambu samt Novozymes og flere andre har alle en stor eller meget stor andel af deres indtægter i dollar. Selskaberne vil ikke i 2022 kunne mærke effekten af den stigende dollar på grund af valutaafdækning, men for 2023 vil effekten med lidt forsinkelse slå fuldt igennem, vurderer Per Hansen.
Han peger på, at forsinkelsen skyldes løbende afdækning på op til 12 måneder, som gør, at dollarstigninger og ditto fald først slår igennem gradvist over en periode.
Novo steg onsdag 0,7 pct. til 747 kr., mens Coloplast lukkede 0,2 pct. højere i 761,20 kr. Desuden steg Ambu og Lundbeck henholdsvis 0,7 pct. og 2,2 pct. til 65 kr. og 25,61 kr.
Dollarstyrkelsen har dog ikke afholdt Coloplast, Ambu og Lundbeck fra at falde mellem 26 pct. og 62 pct. i år. Og Novo er steget blot 3 pct. medregnet udbytte.
.\\˙ MarketWire
