Nationalbanken og danske banker under DDoS-angreb fra hackere
10/1 15:35
Nationalbanken har mandag og tirsdag været under angreb fra hackere. Det betød, at bankens hjemmeside var utilgængelig for en række brugere.
Det skriver DR Nyheder.
- Nogle brugere oplevede mandag og tirsdag morgen vanskeligheder ved at tilgå Nationalbankens hjemmeside. Hjemmesiden var udsat for et overbelastningsangreb, DDoS-angreb, skriver Nationalbanken til DR Nyheder.
Flere andre danske banker, som har Bankdata som it-leverandør, har tirsdag også været ramt af it-nedbrud, der medfører, at man ikke kan komme ind på de pågældende bankers hjemmesider.
Bankdata bekræfter angrebets årsag over for Finanswatch.
- Vi kan bekræfte, at det er et DDoS-angreb, siger presseansvarlig Jens Refsgaard, der er presseansvarlig i Bankdata, til mediet.
Blandt de ramte var Jyske Bank, Sydbank, Skjern Bank, Ringkjøbing Landbobank, Sparekassen Sjælland-Fyn, Djurslands Bank og Kreditbanken.
Det vides på nuværende tidspunkt ikke, hvor angrebet kommer fra.
.\\˙ MarketWire