Valuta: Mindre rekyl efter ugers markante dollarstyrkelse
16/2 06:32
Der er lidt rekyl i den amerikanske dollar på valutamarkedet torsdag morgen, efter de seneste dages styrkelse i kølvandet af først højere inflationsdata end ventet og siden stærke data for det amerikansk detailsalg, der tilsammen peger i retning af yderligere renteforhøjelser fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve.
På indeksniveau handles dollar til 103,65 torsdag morgen mod 103,90 onsdag eftermiddag.
Indekset, der vægter dollar mod euro, den japanske yen, det britiske pund, den canadiske dollar, schweizerfranc og den svenske krone, er dermed faldet godt 12 pct. over de seneste godt fire måneder.
De stærke amerikanske data kommer kort tid efter overraskende stærke tal for arbejdsmarkedet, og indikerer fortsat stor modstandskraft i verdens største økonomi, samt understreger vurderingen af, at Federal Reserve stadig har et godt argument for at stramme pengepolitikken i endnu et godt stykke tid.
- Den amerikanske økonomi fortsætter med at fungere godt. Der er meget stærke arbejdsmarkedsdata, og forbrugerne er støtter godt op, siger cheføkonom Jarrod Kerr fra Kiwibank i Auckland ifølge Reuters.
De makroøkonomiske data sendte den toårige T-bondrente op fra 4,09 pct. lige inden den seneste arbejdsmarkedsrapport i starten af februar til onsdag eftermiddags top på 4,69 pct., mens dollar på indeksbasis sideløbende styrkedes fra 101,50 lige inden den seneste arbejdsmarkedsrapport i starten af februar til onsdag eftermiddags top på 104,12.
Det svarer til at styrkelse på 2,6 pct.
De finansielle markederne forventer nu, at den amerikanske styringsrente - Fed Funds - topper over 5,2 pct. i juli.
Japanske yen har det fortsat svært, selv om valutaen er styrket en anelse siden onsdag eftermiddag.
Det er udnævnelsen af Kazuo Ueda som næste centralbankchef, der spøger, da det først øgede markedets håb om en hurtig normalisering af Bank of Japans ultraløse pengepolitik, men som siden er visnet i takt med, at det er gået for investorerne, at en afslutning på superlave renter i Japan er lettere sagt end gjort.
Problemet er en svag produktivitetsvækst, ældre og færre japanere og et tab af økonomisk dynamik.
Alligevel er der lagt op til ændringer på sigt.
- Bank of Japan ser ud til at ændre sin ultraløse politik, efterhånden som inflationen slår rod. Vi tror, at løn- og inflationsdynamikken betyder, at den nuværende pengepolitiske holdning sandsynligvis er et overstået kapitel, vurderer analytikere fra Blacktock Investment Institute ifølge Reuters.
Euro koster torsdag morgen 1,0705 dollar mod 1,0675 dollar onsdag eftermiddag, mens pund koster 1,2050 dollar mod 1,2025 dollar onsdag.
Dollar ligger samtidig i 133,80 yen torsdag morgen mod 134,25 yen per dollar onsdag eftermiddag.
.\\˙ MarketWire