ECB's Holzmann ryster obligationsmarkedet med ønsker til rentehop
6/3 13:20
Den østrigske centralbankchef, Robert Holzmann, har skabt svingninger på obligationsmarkedet med sine ønsker til Den Europæiske Centralbanks, ECB's, rentepolitik. Ifølge Holzmann bør banken hæve renten på de kommende fire møder til og med juli.
- Jeg antager, at kerneinflationen ikke vil aftage væsentligt i første halvår, og vil forblive omkring det nuværende niveau, siger Holzmann til den tyske erhvervsavis Handelsblatt og uddyber:
- I det tilfælde, venter jeg, at vi hæver renten med 50 basispoint fire gange mere i år.
Den Europæiske Centralbanks indskudsrente er i dag 2,5 pct., og først når den hæves tre gange med 50 basispoint til 4 pct., vil den ramme et niveau, der er restriktivt, det vil sige medvirke til at dæmpe økonomien, vurderer Holzmann.
Holzmanns udmelding har mandag fået en markant modtagelse på obligationsmarkedet. Herhjemme er renten på den toneangivende tiårige statsobligation steget godt 3 basispoint til 2,87 pct., efter at interviewet blev kendt. Sammenlignet med lukkerniveauet fredag er der dog tale om et rentefald på 6 basispoint.
.\\˙ MarketWire