USA/tendens: Lille comeback i sigte efter store fald på rentefrygt
8/3 13:57
Der er udsigt til et lille comeback ved åbningen af det amerikanske aktiemarked onsdag, hvor futures for de tre ledende indeks lyser let grønt efter store fald tirsdag.
Det var Jerome Powell, chef for den amerikanske centralbank, der tirsdag aften i en tale i Senatet sendte chokbølger gennem markedet ved at signalere større og flere renteløft - præcis som markedet havde frygt.
Forud for åbningen ligger futures for de tre indeks - Dow Jones, S&P 500 og Nasdaq - med små plusser i niveauet 0,1-0,2 pct.
Det er efter en tirsdag, hvor alle sektorer i S&P 500 endte i rødt, og hvor man skulle langt ned af aktielisten for at finde små grønne glimt, da kun 30 ud af 500 selskaber endte i plus.
Det brede marked, målt på S&P 500-indekset, faldt på den baggrund med 1,5 pct., mens Dow Jones mistede 1,7 pct., og Nasdaq bakkede 1,3 pct.
Onsdag aften taler Powell i Repræsentanternes Hus, som igen vil tiltrække sig investornernes opmærksomhed.
Det vil også ADP-jobrapporten klokken 14.15 dansk tid, der kan give en indikation om beskæftigelsen forud for den officielle jobrapport, der offentliggøres fredag.
ADP-rapporten ventes at vise en fremgang på 200.000 nye job mod 109.000 måneden forinden, viser tal fra Bloomberg.
TONEN SKÆRPES
Jerome Powell har så sent som i februar sagt, at centralbanken er dataafhængig, og efter den hede jobrapport for januar var meldingen også, at rentetoppen kunne ende højere end ventet.
Alligevel blev tonen skærpet på to fronter tirsdag, hvor centralbankchefen varslede højere renter og muligheden for hurtigere at skulle derhen.
- De seneste økonomiske data er kommet stærkere ind end forventet, hvilket tyder på, at det ultimative renteniveau sandsynligvis vil være højere end tidligere forventet, sagde Jerome Powell til Senatets bankkomite tirsdag.
Og onsdag lader jobudviklingen igen til at være i vækst.
At centralbanken dermed endnu engang skal i arbejdstøjet indikerer samtidig, at en recession er endnu længere væk, lyder det fra Jane Foley, chefstrateg i Rabobank, ifølge Bloomberg.
- Vi ville være dumdristige, hvis vi tror, at vi ikke kan ramme 6 pct. i rente, og det har selvfølgelig en betydning for aktiver verden over, siger hun.
CYBERSIKKERHEDSAKTIE STIGER
Aktien i cybersikkerhedskoncernen Crowdstrike stiger 6,7 pct. i formarkedet onsdag, efter at regnskabet for fjerde kvartal var bedre end ventet og samtidig indeholder en opløftende prognose.
For regnskabsåret 2023/24 venter Crowdstrike en omsætning på 2,96-3,01 mia. dollar, mens indtjeningen per aktie, justeret, ses ende i 2,21-2,29 dollar.
Til sammenligning var der på forhånd blandt analytikerne på Wall Street ventet et salg på 2,96 mia. dollar og en indtjening per aktie på 2,01 dollar, fremgår det af estimater fra Bloomberg News.
Fjerde kvartal, som sluttede med udgangen af januar, var samtidig også bedre end ventet, da omsætningen voksede med 48 pct. til 637 mio. dollar mod ventede 625 mio. dollar.
Også bilproducenten Tesla får opmærksomhed onsdag, hvor aktien falder 1,5 pct. i formarkedet.
Det sker efter, at Jefferies har skåret anbefalingen for aktien til "hold", da banken ser et mindre potentiale i elbilproducenten, fremgår det af Bloomberg.
.\\˙ MarketWire