Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/tendens: Positiv åbning i vente efter lettelse i banksektor

13/3 08:09

Der er udsigt til aktierevanche fra åbningen på det danske aktiemarked mandag efter fredagens store fald, der var udløst af et krak i amerikanske Silicon Valley Bank.

I weekenden har de amerikanske myndigheder lanceret en række tiltag, der både skal sikre indskydernes penge, men også stabilisere banksystemet generelt efter den seneste uges høje bølgegang.

Det har givet solide stigninger i de amerikanske aktiefutures på 1,3-2,0 pct. mandag morgen, hvor også det tyske DAX-indeks, der ofte er en god indikator for udviklingen på det danske marked, sendes 0,3 pct. højere i handlen med futures.

- Natten til mandag har vi set kursstigninger i Asien, og futures indikerer en positiv åbning på de europæiske aktiemarkeder. Det kommer efter en udmelding fra de amerikanske myndigheder søndag, om at indlånere i SVB bliver beskyttet.

- Samtidig oprettes der i den amerikanske centralbank en facilitet, hvor bankerne kan få nem adgang til funding. Aktieinvestorer i SVB er ikke beskyttet, skriver Jyske Bank.

Det danske biotekselskab Zealand Pharma har 162,6 mio. kr. stående i den nu krakkede amerikanske bank Silicon Valley Bank, SVB, men de amerikanske myndigheder har kastet en redningskrans ud og sikret, at alle indskydere kan få alle deres penge ud af banken og ikke kun beløb dækket af en forsikring.

Zealand Pharma faldt fredag 1,4 pct. til 233,40 kr.

Herhjemme var bankerne - som det også var tilfældet i udlandet - under pres fredag som følge af problemerne i den amerikanske banksektor, men weekendens begivenheder i USA kan formentlig give noget lettelse i sektoren mandag.

Danske Bank, Jyske Bank og Nordea faldt fredag 4-5 pct., og Sydbank tabte hele 5,8 pct.

Der kan også ventes opmærksomhed om Novo Nordisk, som har fået løftet kursmålet hos Citigroup til 1200 kr. fra 960 kr. Anbefalingen er uændret "køb".

Det fremgår af Bloomberg News.

Novo -aktien faldt fredag 1 pct. til 999,60 kr.

Der er også analysenyt om NTG Nordic Transport Group, som har fået hævet kursmålet hos SEB Bank til 440 kr. fra 385 kr. Anbefalingen er uændret "køb".

Aktien faldt fredag 2,5 pct. til 348 kr.

.\\˙ MarketWire