USA/middag: Fortsat pæne stigninger - bankaktier mister pusten
30/3 18:54
Der er fortsat god stemning på de amerikanske børser torsdag, hvor bankuroen er trådt i baggrunden og eftermiddagens nøgletal giver håb om, at presset på arbejdsmarkedet er ved at aftage. Dog mister bank-aktierne lidt af åbningens medvind.
Det brede S&P 500-indeks stiger ved middagstid 0,5 pct., mens de tunge aktiers Dow Jones-indeks ligger næsten uændret pct. og det teknologidominerede Nasdaq-indeks går frem med 0,5 pct.
- Investorerne satser på, at rentetoppen er nær, og urolighederne blandt bankerne vil aftage yderligere, noterer Bloomberg News.
Handlerne har op til åbningen fået friske amerikanske tal for nytilmeldte ledige, data for den økonomiske vækst og for det personlige forbrug, som offentliggøres før handelsstart.
198.000 amerikanske meldte sig ledige for første gang i sidste uge mod en ventet tilgang ifølge Bloomberg News på 196.000 nye ledige. Den økonomisk vækst i fjerde kvartal er beregnet til 2,6 pct. fra tredje kvartal og annualiseret, mens forventningen var en vækst på 2,7 pct., og stigningen i det private forbrug på var på 1,0 pct. sammenlignet med et estimat på 1,4 pct.
Nøgletallene er under fortsat interesse som indikatorer for, hvad den amerikanske centralbank påtænker af renteforhøjelser. Aktuelt er forventningen, at centralbankens styringsrente vil ligge på 4,3 pct. ved udgangen af 2023 mod et aktuelt niveau i 4,75-5,00 pct.
Fredag bringer endnu vigtigere tal for inflationen og kerneinflationen, som er centralbankens foretrukne mål for prisudviklingen. Forventningerne i følge Bloomberg en inflation på 5,1 pct. i februar og en kerneinflation på 4,7 pct.
FINANS-AKTIER MISTER PUSTEN
Den genfundne tiltro til bankerne var onsdag med til at løfte finansaktierne, og den tendens så ved åbningen ud til at vare ved. Dog er lidt af gassen gået af ballonen i middagshandlen.
Blandt bankerne stiger USA's største, JPMorgan, 0,3 pct. fra start, mens Bank of America falder med 0,1 pct. efter et plus fra start på 0,9 pct.
Wells Fargo følger samme tendens og vender et plus på 0,8 pct. til et fald på 0,2 pct. Den kriseramte First Republic Bank falder 1,5 pct. efter at være åbnet pænt i grønt.
Bedre går det de rentefølsomme it-aktier med et løft til Nvidia på 1,7 pct. og på 2,7 pct. til Intel, som onsdag afslørede en hurtigere lancering af nye og mere kraftfulde serverchips og steg 7,6 pct.
Ellers vinder Amazon i cyklisk forbrug frem med 2 pct., mens Tesla stiger 1,3 pct.
I kommunikationsservice vender Meta Platforms et indledende fald til et plus på 0,8 pct., mens Alphabet går tilbage med 0,8 pct.
Mere selskabsspecifikt har det noget kriseramte Bed Bad & Beyond, der sælger produkter til boligindretning, annonceret planer om et nyt aktiesalg for op til 300 mio. dollar.
Og selskabet har samtidig offentliggjort foreløbige regnskabstal for fjerde kvartal, der viser et nettosalg på 1,2 mia. dollar mod estimerede 1,43 mia. dollar blandt analytikerne ifølge Bloomberg News.
Aktien dykker markante 15,5 pct. i middagshandlen.
.\\˙ MarketWire