Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Asien: Japan går mod rød strøm - svækket yen trækker op

15/5 06:32

De asiatiske aktier har fået en forsigtig og let negativ start på ugen, mens investorerne fortsat afventer nyt om det amerikanske gældsloft.

I Japan stiger de ledende indeks på baggrund af en svækket yen, der alt andet lige gavner de mange eksporterende selskaber fra Solens rige.

Nikkei-indekset stiger med 0,7 pct., og Topix-indekset løftes med 0,8 pct.

Også Hang Seng-indekset i Hongkong snupper en lille fremgang med et løft på 0,1 pct., men på det kinesiske fastland falder Shanghai-indekset med 0,9 pct., og også i Taiwan og Sydkorea er der minusser ud for de ledende indeks.

Markedet holdes stadig tilbage af det fortsatte dødvande i forhandlingerne om det amerikanske gældsloft.

Der er ifølge en række aktører risiko for, at verdens største økonomi kan gå i teknisk betalingsstandsning fra 1. juni, hvis der ikke findes en løsning.

- Det er usandsynligt, at den dato kan være ret meget længere ude i fremtiden, medmindre der lander højere end ventede skattebetalinger inden da, siger Ray Attrill, der er strateg hos National Australia Bank, til nyhedsbureauet AFP.

Indeks Udvikling (%)
Nikkei 225
+0,7
Topix+0,8
Hongkongs Hang Seng+0,1
China Shanghai Composite-0,9
China CSI 300
-0,2
Taiwan Taiex-0,1
Sydkoreas Kospi-0,3
Indiens BSE Sensex+0,3
Singapores STI-0,1
Sydney ASX 200+0,1

Indeksværdi klokken 06.10.

.\\˙ MarketWire