Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Danske Bank siger fortsat "køb" til TCM efter nedjustering

17/5 09:12

TCM's regnskab for første kvartal sent tirsdag var bedre end ventet på salget, mens omkostningerne trak i den modsatte retning og var højere end ventet.

Det vurderer Danske Bank i en analyse, efter at køkkenproducenten tirsdag aften nedjusterede indtjeningsforventningerne oven på et første kvartal med tilbagegang.

- Yderligere omkostningsinitiativer bør forbedre rentabiliteten senere på året, skriver bankens analytikere og tilføjer, at tal for det danske boligmarked viser væsentligt mindre gang i boligsalget end i marts.

Ifølge Boligsiden lå salget af boliger i april 13 pct. under niveauet i marts.

Danske Bank gentager sin købsanbefaling af TCM-aktien, og kursmålet er fortsat 100 kr. Aktien ligger onsdag morgen uændret i 71,40 kr.

TCM har sat forventningen til indtjeningen ned med 10 mio. kr. og regner nu med et justeret overskud på driften før renter og skat, EBIT, på 60-90 mio. kr. i år mod tidligere ventet 70-100 mio. kr.

For omsætningens vedkommende er buddet fortsat, at den vil lande på 950-1050 mio. kr. i år.

Køkkenproducenten laver blandt andet Svane Køkkenet, Tvis Køkken og Nettoline.

.\\˙ MarketWire