Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Ugekommentar : Store nyheder med store kursreaktioner


125156 ProInvestorNEWS 13/3 2025 16:12
7
Oversigt

Zealand Pharma har indgået en kæmpe aftale med Roche, men torsdag er en stor del af aktiegevinsten på nyheden barberet af. Der har også været udsalg i Gubra-aktien i kølvandet på en milliard-aftale. Derudover omgæres nye fedmedata fra Novo Nordisk af manglende forståelse hos dele af investorerne, og sidst, men ikke mindst, har Johnson & Johnson sagt nej tak til at udnytte en option på Genmabs "Super-DARA".

Denne video er ikke en anbefaling om køb eller salg af aktier. Helge Larsen har aktier i de nævnte selskaber.


Link til Q&A med CEO Adam Steensberg fra Zealand Pharma :*
https://proinvestor.com/uploads/ir/cms/QA-Zealand%20Pharma%202025-03-05.pdf

00:00 Zealand Pharma
03:55 Gubra
05:36 Zealand Pharma Q&A
06:09 Novo Nordisk
12:16 Genmab
15:20 outro







13/3 2025 17:46 oneofakind 1125158



Den sad lige i øjet! Eftertanke.. Kan Cagrisema afløse Ocempic? Jeg tror det!, og måske derfor, at Novo er så begejstrede for data. mvh.



TRÅDOVERSIGT