Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Bavarian - Public Preparedness rykker frem


132989 Cupcake 6/7 2026 01:06
5
Oversigt

Bavarians seneste LinkedIn-opslag om Public Preparedness ligner ved første øjekast måske en almindelig intern nyhed.

Jeg synes dog, opslaget er mere interessant end som så. Set sammen med Hitesh Sahnis nye rolle, SII-aftalen, chikungunya-sporet og CEPI-vinklen kan det læses som et tegn på, at Bavarian er ved at løfte Public Preparedness til et vigtigere strategisk niveau.

Bavarian udsender løbende pressemeddelelser og opslag, men kommunikationen er efter min vurdering ofte meget afmålt og underspillet (læs: kedelig).

Derfor kan vigtige strategiske signaler let komme til at fremstå som almindelige driftsnyheder. Det gælder blandt andet Eurofarma-aftalen, SII-aftalen og LinkedIn-opslaget om Public Preparedness.

Hver for sig kan de virke relativt unspektakulære. Men set samlet kan de pege på en mere interessant strategisk retning.


Bavarian Nordic: Public Preparedness, Hitesh Sahni og chikungunya-sporet
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Som nævnt i Bavarian Nordic-chatten her på ProInvestor i fredags offentliggjorde Bavarian Nordic et LinkedIn-opslag med overskriften: "Strengthening our focus on Public Preparedness".

https://www.linkedin.com/posts/news-bavariannordic-publicpreparedness-share-7478342458846838784-8m6k/

I opslaget skriver Bavarian, at selskabet vil styrke sit globale arbejde med beredskab, så det bedre kan bidrage til at beskytte samfund mod fremtidige sundhedstrusler.

Det centrale i opslaget er efter min vurdering ikke kun selve formuleringen om "Public Preparedness", men også at Bavarian samtidig løfter området op som et mere tydeligt forretningsmæssigt og strategisk fokusområde.

I næstsidste afsnit nævnes det, at Hitesh Sahni er udnævnt til Senior Vice President, Global Head of Public Preparedness Business. Han skal lede området og bidrage til dets fortsatte vækst og strategiske udvikling.

Det synes jeg er interessant.


Hitesh Sahni - mere end en almindelig intern udnævnelse?
------------------------------------------------------------------------------------

Hitesh Sahni kommenterede selv udnævnelsen på sin LinkedIn-profil.

https://www.linkedin.com/in/hitesh-sahni-73b6091b/

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7478519350300385280/

Hans profil er i sig selv værd at bemærke. Han har blandt andet en fortid fra GSK og kom til Bavarian omkring det tidspunkt, hvor kapitalfondene og Bavarian efter min erindring begyndte at tale sammen. Det er ikke i sig selv bevis for noget, men timingen er interessant.

For et par måneder siden delte han et længere opslag på LinkedIn om den transformation, han har ledet i Bavarian siden sin tiltrædelse for to år siden.

https://www.linkedin.com/posts/hitesh-sahni-73b6091b_supplychain-transformation-leadership-ugcPost-7450241884930879491-3jcX/

Opslaget handler om, hvordan supply chain- og strategiområdet er blevet udviklet fra en mere traditionel, produktionsfokuseret funktion til en integreret og strategisk forretningspartner på tværs af virksomheden.

Transformationen beskrives som bred: organisering, kompetencer, processer, teknologi og kultur. Han fremhæver især stærkere lederskab og faglig ekspertise, udviklingen af en lærende organisation samt igangsættelsen af en digital end-to-end supply chain-transformation med brug af AI og avancerede teknologier.

Han afslutter opslaget med at takke blandt andre Russell, Jean-Christophe, Paul og Henrik for tillid, opbakning og mandat undervejs.

Set isoleret kunne opslaget sagtens læses som et klassisk transformations- eller jubilæumsopslag. Men set i lyset af Bavarians nye udmelding om Public Preparedness fremstår det nu, i hvert fald for mig, som noget mere.

Min læsning er, at opslaget måske også var en form for positionering: først fortællingen om den kapabilitet og organisation, der er blevet bygget op - og nu den officielle omsætning af det arbejde til et egentligt forretningsansvar.

Det kan selvfølgelig ikke konkluderes. Men jeg synes ikke, det er en fjern tanke.

Der er efterhånden også en del personer med GSK-baggrund i eller omkring Bavarians øverste ledelseslag: Russell Thirsk, Jean-Christophe May, Johan Van Hoof og nu Hitesh Sahni. Hertil kommer tidligere Bavarian-profiler som Luc Debruyne og Laurence De Moerlooze.

I lyset af Bavarians turbulente periode med det mislykkede overtagelsesforsøg, formandsskiftet og den kommende CEO-afgang kan Hitesh Sahnis nye rolle også læses som en mulig positionering til noget større.


Chikungunya passer ind i samme Public Preparedness-logik
---------------------------------------------------------------------------------------------

Samme dag som Bavarians opslag - altså 3. juli - blev der offentliggjort en ny version af medRxiv-artiklen:

"Health-economic burden of chikungunya infection and potential cost-effectiveness of preventive vaccination in 31 countries"

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2025.09.26.25336724v2

Artiklen undersøger den forventede sundhedsøkonomiske byrde af chikungunya i 31 udsatte lande frem mod 2050 og vurderer, om forebyggende vaccination kan betale sig.

Forfatterne estimerer, at sygdommen uden vaccination kan føre til:

• 737 mio. infektioner
• 349 mio. symptomatiske tilfælde
• 21,4 mio. kroniske tilfælde
• 52.700 dødsfald
• 5,96 mio. tabte raske leveår, målt i DALYs
• 76,5 mia. internationale dollar i samfundsomkostninger

Ifølge modellen kan vaccination reducere byrden betydeligt. Den mest ambitiøse vaccinationsstrategi kan ifølge artiklen afværge 681.000 DALYs/tabte raske leveår og 11,8 mia. dollar i samfundsomkostninger.

(Længere resume af MedRxiv-artiklen udarbejdet af ChatGPT findes allersidst)


Det vigtige her er ikke, om timingen mellem Bavarians opslag og preprintet er planlagt. Det tror jeg ikke nødvendigvis, den er.

Men det er alligevel interessant, at artiklen er CEPI-finansieret, samtidig med at Bavarians tidligere bestyrelsesformand nu sidder i CEPI’s bestyrelse, og at Bavarian selv bevæger sig tydeligere ind i samme Public Preparedness- og chikungunya-spor.

Det beviser ikke noget i sig selv. Men det gør sammenfaldet værd at bemærke.

Det interessante er, at artiklen understøtter præcis den type case, som Bavarian nu ser ud til at løfte frem: forebyggende vaccination, myndighedssamarbejde, langsigtet beredskab og samfundsøkonomisk argumentation.

Set med en Bavarian-vinkel peger artiklen derfor på chikungunya som mere end et tropemedicinsk problem. Den peger også på et potentielt relevant vaccine- og beredskabsmarked.

Samtidig er der naturligvis væsentlige forbehold. Potentialet afhænger blandt andet af vaccinepris, målgruppe, effekt, beskyttelsens varighed, sikkerhedsprofil, regulatorisk opbakning og finansieringsmodeller.

Det skal også understreges, at artiklen er et preprint og dermed endnu ikke fagfællebedømt.
Men som strategisk bagtæppe er den interessant.


Distribution og storskalaproduktion af Bavarians chikungunya-vaccine
-----------------------------------------------------------------------------------------

Den 23. januar 2026 meddelte Bavarian, at selskabet havde indgået en distributionsaftale med Eurofarma om Bavarians chikungunya-vaccine i Brasilien.

Aftalen giver Eurofarma eksklusive rettigheder til at sælge og distribuere vaccinen i Brasilien. Bavarian skrev samtidig, at aftalen markerer den første adgang til Latinamerika for selskabets chikungunya-vaccine, og at Eurofarma også har fået forkøbsret til en eventuel senere registrering og kommercialisering i resten af Latinamerika.

Den 11. marts 2026 udsendte Bavarian derefter en pressemeddelelse om, at selskabet udvidede sit strategiske partnerskab med Serum Institute of India (SII).

Aftalen med SII indebærer fuld teknologioverførsel af Bavarians chikungunya-vaccine med henblik på fremtidig forsyning til lav- og mellemindkomstlande (LMIC). Den giver også mulighed for fremtidige co-development-muligheder.

Aftalen med SII erstattede en lignende aftale, som Bavarian tidligere havde indgået med Biological E. Limited året forinden, nemlig den 25. februar 2025.

Set samlet peger Eurofarma- og SII-aftalerne på, at Bavarian arbejder med flere parallelle spor for at udvide adgangen til chikungunya-vaccinen - både via regional distribution i Brasilien og potentielt resten af Latinamerika samt via fremtidig produktion til lav- og mellemindkomstlande.

Som nævnt i tidligere debatter på ProInvestor - se nedenfor - og i Bavarian-chatten samme sted har forberedelserne til bredere adgang og storskalaproduktion af Bavarians chikungunya-vaccine været i gang rigtig længe. Det vil sige efter, at drøftelserne om kapitalfondenes overtagelsesønske blev indledt med Bavarians ledelse, men før aktionærerne fik kendskab til drøftelserne.


Luc Debruyne og CEPI - et governance-perspektiv
---------------------------------------------------------------

Et andet forhold, som jeg først for nylig blev opmærksom på, er, at Bavarians tidligere bestyrelsesformand Luc Debruyne pr. 1. april 2026 blev udnævnt til Independent Board Member hos CEPI for en toårig periode.

CEPI skriver selv, at han trådte ud af sine tidligere CEPI-roller som strategisk rådgiver og som medlem/formand for porteføljestrategi-arbejdet for at påtage sig den nye bestyrelsesrolle.
Der er samtidig et faktisk overlap mellem CEPI og Bavarian.

CEPI har siden 2024 finansieret eller medfinansieret studier af Bavarians MVA-BN/mpox-vaccine, blandt andet i Afrika og i sårbare grupper som børn, gravide og spædbørn. Bavarian har også selv fremhævet samarbejdet med CEPI og lokale partnere som vigtigt for data til en EMA-indsendelse.

CEPI har desuden været dybt involveret i chikungunya-feltet og har blandt andet finansieret Valnevas IXCHIQ.

Derfor er Luc Debruynes nye rolle hos CEPI relevant at nævne - ikke som en anklage, men som et "governance-perspektiv".

Hvis CEPI på et tidspunkt skal træffe beslutninger om finansiering, prioritering, studiedesign, adgangsbetingelser, kontrakter eller partnerudvælgelse, hvor Bavarian er direkte involveret, bør han efter almindelig god governance-praksis erklære sig inhabil og ikke deltage i behandlingen af de konkrete beslutninger.

Det handler ikke om, at han nødvendigvis vil favorisere eller skade Bavarian. Det handler om, at han var formand i Bavarian under en meget konfliktfyldt ejerproces og derfor har en historik, som bør håndteres åbent og korrekt.



Min vurdering
---------------
For mig ligner det, at Bavarian nu forsøger at gøre Public Preparedness til et endnu tydeligere og vigtigere forretningsområde - dog uden at gå bredt ud i medierne eller udsende en egentlig selskabsmeddelelse om det.

Hitesh Sahnis nye rolle passer ind i det billede. Det samme gør hans tidligere opslag om arbejdet med supply chain og strategi. SII-aftalen, chikungunya-vaccinen og den nye artikel om de mulige samfundsøkonomiske gevinster ved forebyggende vaccination peger også i samme retning.

Bavarian ser ud til at ville stå stærkere inden for vacciner, beredskab, samarbejde med myndigheder, adgang til lav- og mellemindkomstlande og global sundhedssikkerhed.

Hvis den læsning er rigtig, kan Public Preparedness vise sig at blive vigtigere for Bavarians næste fase, end selskabet selv indtil videre tydeligt har givet udtryk for - og end markedet måske lige nu regner med.






6/7 2026 01:32 Cupcake 5132990




Chikungunya på ProInvestor - udvalgte links fra det seneste år


13/5 2026 - Bavarians væksthåb udfordret i Trumps USA: Finansdirektør ser "stor succes" i andre markeder - Marketwire

https://proinvestor.com/investornyt/1443957/bavarians-vaeksthab-udfordret-i-trumps-usa-finansdirektor-ser-stor-succes-i-andre-markeder


11/3 2026 - Bavarian - stille chikungunya-aftale før Q4 / ÅR i morgen

https://proinvestor.com/boards/131499/


8/1 2026 - Bavarian Nordic - Valneva og vaccinespin...

https://proinvestor.com/boards/130616/


21/11 2025 - Bavarian - Bliver chikungunya større, end PC lægger op til?

https://proinvestor.com/boards/129886/


19/10 2025 - Bavarian: Rykker globalt - to indiske aftaler

https://proinvestor.com/boards/129021/


25/8 2025 - Vaccinekampen mod Chikungunya: Hvem tager føringen?

https://proinvestor.com/boards/127988/


24/8 2025 - FDA's suspension af Ixchiq er en klar fordel for Bavarian - af Helge Larsen

https://proinvestor.com/boards/127964/


29/7 2025 - Bavarian: Aktuel situation for chikungunya-udbrud 2025 - af Helge Larsen

https://proinvestor.com/boards/127424/




6/7 2026 01:43 Cupcake 5132991



Resume af MedRxiv-artiklen fra 3. juli 2026

"Health-economic burden of chikungunya infection and potential cost-effectiveness of preventive vaccination in 31 countries".

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2025.09.26.25336724v2

Bemærk, at artiklen er anden version af en preprint - og derfor ikke bedømt af fagfæller endnu.

Jeg bad chatGPT 5-5 udarbejde en dybdegående resumé af artiklen:

RESUMÉ

Overordnet formål
------------------
Studiet forsøger at besvare to spørgsmål:

1. Hvor stor en sundhedsøkonomisk byrde kan chikungunya forventes at skabe fra 2025 til 2050 i lande, hvor sygdommen er relevant?

2. Hvor omkostningseffektive kan forskellige forebyggende vaccinationsstrategier være?

Forskerne analyserer 31 lande på tværs af Afrika, Amerika, Asien og Caribien. Venezuela indgår i sundhedsbyrde-estimaterne, men udelades fra de økonomiske analyser, fordi landets økonomiske data vurderes som upålidelige på grund af nyere økonomisk kollaps.

Hovedkonklusion
----------------
Studiet vurderer, at chikungunya kan forårsage en meget stor fremtidig byrde. Uden vaccination modelleres der i perioden 2025-2050:

• 737 mio. infektioner
• 349 mio. symptomatiske tilfælde
• 1,42 mio. hospitalsindlæggelser
• 21,4 mio. tilfælde af kronisk chikungunya
• 52.700 dødsfald
• 5,96 mio. DALYs
• 76,5 mia. internationale dollar i samfundsomkostninger

Den største økonomiske byrde kommer ikke fra hospitalsudgifter, men fra produktivitetstab, især fordi sygdommen ofte rammer voksne i arbejdsfør alder.

Metode og model
----------------
Studiet bygger på en relativt kompleks modelkæde. Først modellerer forfatterne, hvor egnede forskellige geografiske områder er for chikungunya-transmission. Det gøres ved at kombinere data om de vigtigste myggevektorer, især Aedes aegypti og Aedes albopictus, med miljødata som temperatur, vegetation, nedbør, befolkningstæthed og højde.

Derefter kobles denne "egnethed" til en estimeret force of infection, altså den årlige sandsynlighed for, at en modtagelig person bliver smittet. De bruger seroprævalensdata fra tidligere studier og estimerer herefter, hvordan chikungunya kan udvikle sig frem mod 2050.

Modellen antager, at naturlig infektion giver livslang immunitet, mens vaccination antages at give 10 års delvis beskyttelse mod sygdom, men ikke mod infektion eller transmission. Det er en konservativ antagelse, fordi en vaccine, der også reducerer transmission, ville kunne give større samfundseffekt.

Vaccinationsstrategier
------------------------
Forfatterne undersøger tre hovedtyper af forebyggende vaccination:

1. Befolkningsbrede kampagner
Vaccination af personer i alderen 12-99 år over fem år, fra 2025 til 2029. De simulerer kampagner med årlig måldækning på 2 %, 4 % eller 10 %, svarende til samlet måldækning på henholdsvis 10 %, 20 % eller 50 %.

2. Rutinevaccination
Årlig vaccination af 12-årige med 65 % måldækning fra 2025 til 2040.

3. Kombinerede kampagner
Først en befolkningsbred kampagne i fem år, derefter rutinevaccination af unge.

Basisscenariet antager en hypotetisk enkeltdosisvaccine med 70 % effekt mod symptomatisk sygdom. Der testes også scenarier med 50 % og 90 % vaccineeffekt.

Sundhedsbyrde uden vaccination
---------------------------------
Modellen finder, at byrden varierer betydeligt mellem lande. Chikungunya-egnetheden er lavest i Etiopien og højest i El Salvador. Den estimerede smitterisiko er lavest i Bolivia og højest i Cambodia. I 2025 alene estimeres 27,2 mio. infektioner på tværs af de inkluderede lande og Venezuela, hvor Indien tegner sig for den største absolutte byrde med ca. 13,7 mio. infektioner.

Studiet fremhæver, at kronisk chikungunya er en central drivkraft bag tabte raske leveår. Den kroniske sygdomsbyrde skyldes vedvarende ledsmerter og funktionsnedsættelse, som kan vare i måneder eller længere.

Aldersmønsteret er også vigtigt. Den symptomatiske sygdomsbyrde er højest blandt yngre og midaldrende voksne, især omkring 20-29 år, mens hospitalsindlæggelser og dødsfald i langt højere grad rammer ældre, især personer over 70 år. Figuren på side 22 viser dette tydeligt: symptomatiske tilfælde er talrige i brede voksenaldersgrupper, mens hospitals- og dødsraterne stiger markant med alder.

Økonomisk byrde
--------------------
Den samlede samfundsomkostning estimeres til 76,5 mia. internationale dollar fra 2025 til 2050. Fordelingen er omtrent:

• 56,9 mia. dollar i produktivitetstab
• 17,8 mia. dollar i monetariserede DALYs
• 1,84 mia. dollar i sundhedsudgifter

Det betyder, at sygdommens økonomiske betydning primært ligger i tabt arbejdsevne og reduceret livskvalitet, ikke kun i hospitals- og behandlingsomkostninger.

Vaccineeffekt
---------------
Den mest omfattende kombinerede strategi, hvor man først vaccinerer bredt og derefter fortsætter med rutinevaccination af unge, giver den største samlede effekt. Den estimeres til at afværge:

• 44,7 mio. symptomatiske tilfælde
• 143.000 hospitalsindlæggelser
• 2,74 mio. kroniske tilfælde
• 5.580 dødsfald
• 681.000 DALYs
• 11,8 mia. dollar i samfundsomkostninger

Men den mest effektive strategi pr. vaccinedosis er ikke den kombinerede strategi. Det er de befolkningsbrede kampagner alene. De giver størst gevinst pr. dosis, fordi de rammer voksne, som både har højere sygdomsbyrde og større produktivitetstab ved sygdom.

Omkostningseffektivitet
-----------------------
Studiet bruger et mål kaldet threshold vaccination cost: den maksimale pris pr. dosis, inklusive administration, hvor vaccination stadig er samfundsøkonomisk omkostningseffektiv.

På tværs af de 31 lande estimeres tærskelværdien til:

• 9,90 dollar pr. dosis for befolkningsbred vaccination
• 4,16 dollar pr. dosis for rutinevaccination af 12-årige
• 6,81-8,83 dollar pr. dosis for kombinerede strategier

På landeniveau varierer dette meget. For befolkningsbrede kampagner går estimatet fra 1,11 dollar pr. dosis i DR Congo til 48,1 dollar pr. dosis i Panama. Figuren på side 24 viser, at især Panama, Costa Rica, Guyana, Colombia, Brasilien og Den Dominikanske Republik har høje tærskelværdier, mens flere afrikanske lande har lavere estimeret betalingsrum pr. dosis.

Hvis vaccinen kræver to doser, bør tærskelværdien pr. dosis ifølge studiet omtrent halveres.

Vaccinebivirkninger er afgørende
--------------------------------
Et centralt punkt er, at resultaterne afhænger meget af vaccineprofilen.

I basisscenariet indregnes sjældne alvorlige bivirkninger, og disse udgør mindre end 1 % af de DALYs og samfundsomkostninger, der afværges gennem vaccination. Under disse antagelser ser forebyggende vaccination fordelagtig ud i mange lande.

Men i et alternativt scenarie, hvor man indregner en bredere bivirkningsprofil baseret på VLA1553-data, herunder mild, moderat og alvorlig muskel-/ledsmerte samt længerevarende symptomer, ændres billedet markant. Her svarer bivirkningsbyrden til omkring 70 % af de DALYs, der ellers afværges ved chikungunya-forebyggelse. I nogle scenarier kan bivirkningsrelaterede samfundsomkostninger næsten eller helt udligne de økonomiske gevinster.
Det er en af studiets vigtigste nuancer: vaccination kan være meget værdifuld, men kun hvis vaccinen har en gunstig sikkerhedsprofil, og hvis målgruppen vælges omhyggeligt.

Følsomhedsanalyser
------------------
Resultaterne er særligt følsomme over for antagelser om:

• hvor stor en andel af infektioner der bliver symptomatiske
• hvor alvorlige uopdagede symptomatiske tilfælde er
• hvor ofte infektioner fører til kroniske symptomer
• vaccineeffekt og varighed af beskyttelse
• bivirkningsprofil
• sygdommens fremtidige geografiske egnethed

Et eksempel: Når forfatterne bruger et lavere symptomestimat fra Filippinerne i stedet for Nicaragua, falder estimeret byrde, vaccineeffekt og tærskelomkostninger omtrent tre gange. Omvendt stiger DALYs omtrent seks gange, hvis uopdagede symptomatiske infektioner antages at have samme sygdomsvægt og kronisk risiko som opdagede tilfælde.

Alligevel er rangordenen af strategier robust:
befolkningsbrede kampagner giver konsekvent størst gevinst pr. dosis.

Begrænsninger
--------------
Studiet har flere vigtige begrænsninger:

• Det er en model, ikke en direkte observation af fremtidige epidemier.
• Vaccineeffekt mod faktisk sygdom og transmission er endnu usikker.
• Modellen antager ingen effekt på transmission, hvilket kan undervurdere gevinsten, hvis vacciner reducerer smittespredning.
• Den bruger langsigtet gennemsnitlig smitterisiko og fanger derfor ikke fuldt ud pludselige udbrudsdynamikker.
• Fremtidige klima- og miljøændringer er ikke eksplicit modelleret.
• Lande uden større historiske udbrud frem til 2022 er udeladt, selv om fremtidig risiko kan ændre sig.
• Bivirkningsantagelser har stor betydning for konklusionerne.

Samlet vurdering
------------------
Artiklen argumenterer for, at chikungunya kan blive en betydelig sundhedsøkonomisk byrde frem mod 2050, især i endemiske eller epidemisk udsatte lav- og mellemindkomstlande. Forebyggende vaccination kan potentielt afværge millioner af sygdomstilfælde og milliarder i samfundsomkostninger.

Den vigtigste politiske implikation er dog ikke blot "vaccinér bredt". Det er snarere, at beslutninger bør afhænge af lokal sygdomsrisiko, vaccinepris, sikkerhedsprofil, målgruppe og sundhedsøkonomiske forhold. Befolkningsbrede kampagner blandt unge og voksne ser mest effektive ud pr. dosis, mens rutinevaccination af 12-årige giver lavere økonomisk afkast på kortere sigt.

-------------

Den første version af artiklen udkom for 10 måneder siden d. 28. september 2025, altså midt under take over-forsøget

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2025.09.26.25336724v1




6/7 2026 09:40 Strøjer 2132992



Tak Cupcake for at dele og bruge så meget tid på at grave og præsentere. Det kan du kun få for lidt credit for.



6/7 2026 12:41 Cupcake 1132996



Tak, fordi du tager dig tid til at sætte pris på det, Strøjer . Det gav mig lyst til at lave/dele et referat af Børsen-artiklen... God sommer!



6/7 2026 12:06 Cupcake 1132994



Børsen Mandag 06. jul. 2026 KL. 06.00 - af Trine Vestergaard

"Bavarians nye investor­chef skal genopbygge tillid: "Det kommer til at tage tid""

"Investortilliden har lidt et knæk hos Bavarian Nordic efter et dramatisk opkøbsforsøg og flere uoverensstemmelser mellem ledelsen og aktionærerne. Nu skal ny investorchef genopbygge tilliden og gøre op med fortidens store aktieudsving "

Referat udarbejdet med hjælp fra ChatGPT 5.5
---------------------------------------------------

Bavarian Nordic (BN) står i en vanskelig overgangsfase efter et turbulent år præget af et mislykket opkøbsforsøg, utilfredse aktionærer, aktiekursudsving, exit fra C25-indekset og jagten på en ny topchef. Midt i dette er Anders Hjort tiltrådt som ny chef for IR, og hans hovedopgave bliver at genopbygge tilliden mellem selskabet og investorerne.

Ifølge artiklen erkender BN åbent, at investortilliden har fået et knæk. Det skyldes især sidste års opkøbsforsøg... blah blah (... velkendt stof..... )

Efterspillet har efterladt tydelige spændinger mellem selskabets ledelse, bestyrelse og ejerkreds.

Anders Hjort (AH), der kommer fra en IR-stilling i Ambu og tidligere har arbejdet hos blandt andet Simcorp, GN, Nordea og SEB, ser det som en central del af sit arbejde at møde investorerne direkte. Han vil bruge meget tid på dialog med både private og institutionelle investorer, i DK og internationalt. Han har også opsøgt analytikere for at få ærlig feedback på, hvordan markedet opfatter BN.

En væsentlig pointe i artiklen er, at tillid ikke kan genoprettes hurtigt. AH vil ikke sætte en konkret tidsfrist på processen, men lægger op til, at det skal ske gradvist, kvartal for kvartal, gennem mere stabil og troværdig kommunikation.

Artiklen beskriver også, at BN forsøger at ændre sin fortælling over for markedet. Selskabet har historisk været opfattet som et klassisk biotekselskab med høj risiko, store udsving og en aktiekurs, der kunne reagere voldsomt på enkeltbegivenheder. Den fortælling ønsker ledelsen nu at justere. BN ser sig i stigende grad som et kommercielt vaccineselskab med en mere stabil forretning.

Især rejsevaccinerne spiller en vigtig rolle i den nye fortælling. De er blevet købt til over de seneste år og skal skabe en mere stabil indtjening ved siden af beredskabsvaccinerne, herunder vacciner mod kopper og mpox. Sidstnævnte område har historisk givet store indtjeningsudsving, fordi det afhænger af store kontrakter og beredskabsaftaler.

Et andet tema er BNs store kassebeholdning. Flere investorer har ønsket, at overskydende kapital bliver returneret til aktionærerne, mens ledelsen har ønsket fleksibilitet til opkøb. Hjort anerkender, at der er forskellige holdninger blandt aktionærerne, og at det næppe er muligt at gøre alle tilfredse.

Særligt opkøb er et område, hvor BN ifølge den nye IR-chef skal kommunikere mere klart. Investorer kan med rette være bekymrede for, om selskabet med en stor pengekasse risikerer at købe noget for dyrt eller noget, der ikke passer ordentligt ind i forretningen. Derfor skal BN være tydeligere om, hvilke typer opkøb man ser efter, og hvilke synergier de skal skabe.

Artiklen peger også på, at BN ikke kun skal kommunikere mere, men bedre. AH advarer mod at overfylde markedet med informationer og mener, at selskabet bør gøre investeringscasen mere enkel og mindre dramatisk. IR beskrives i artiklen som en form for historiefortælling, hvor opgaven bliver at skabe et mere roligt og forståeligt billede af virksomheden.

Samtidig står BN over for et ledelsesskifte. Den mangeårige topchef PC forlader posten senest ved årsskiftet for at flytte til Australien med sin familie. Valget af ny topchef bliver derfor vigtigt for selskabets næste fase og for, om den nye fortælling kan få gennemslag hos investorerne.

Til sidst velkendt stof om BN er ud af C25 + aktien handles omkring niveauet før rygterne om opkøbsinteresse sidste år.



6/7 2026 12:15 Cupcake 2132995



Som jeg skriver i chatten her på ProInvestor, Så synes jeg, at Anders Hjort nedtoner public preparedness - benet og nævner kun mpox.

Chikungunya omtales SLET ikke.

Jeg så endvidere gerne, at han kommunikerede til ALLE investorer og ikke kun holdt møder med de udvalgte ....

------------

Bavarian Nordic har ikke ligefrem råbt ansættelsen af Anders Hjort som ny IR-profil ud. Jeg kan finde jobopslaget, men ikke et "welcome"-opslag. Eller har jeg overset noget?

Til gengæld står Anders på sin egen LinkedIn-profil nu som ansat hos Bavarian Nordic, mens hans seneste og måske eneste opslag er hele 2 år gammelt og handler om, at han starter hos Ambu!!!

https://www.linkedin.com/in/anders-hjort-7b57a73/recent-activity/all/

Kan det være rigtigt? Er ikke nogen ørn på LinkedIn.

------------

Anders Hjorts seneste (eneste?) opslag, der er 2 år gammelt:

"Starting a new position as Head of Investor Relations at Ambu!"




TRÅDOVERSIGT