Aktiesnakken
Aktiesnakken
Bavarian Nordic
NOVO
TESLA
Ennogie
Genmab
Zealand Pharma
Amerikanske aktier
Hansa Biopharma
Grønne Aktier
Biotek-snakken
Gubra
Vestas
BITCOIN
GN Store Nord
Medico
AMBU
Pharma
Smallcap og First North aktier
Chemometec
Krypto
Embla Medical
![]() |
17/7 09:22 af ProInvestorNEWS |
Carlsberg Group: Prospects For Sales Process Of Russian Business Now Highly Uncertain (link)
|
![]() |
17/7 08:57 af ProInvestorNEWS |
SAS' frist for potentielle investorer til at afgive et vejledende bud på selskabet udløber mandag. Det vil løfte sløret for hvem, der er villige til at deltage i kapløbet om at blive luftfartsselskabets nye ejere. Det ventes dog ikke, at SAS selv oplyser om resultatet mandag.
SAS faldt 0,1 pct. fredag til en lukkekurs på 0,36 kr.
|
![]() |
17/7 08:15 af ProInvestorNEWS |
European Shares To See Cautious Start After Mixed China Data (link)
|
![]() |
17/7 07:56 af ProInvestorNEWS |
Shortpositioner på danske aktier (link)
|
![]() |
17/7 07:15 af ProInvestorNEWS |
KINA: Økonomisk vækst skuffer i andet kvartal (link)
|
![]() |
17/7 07:11 af ProInvestorNEWS |
FAKTA: Carlsbergs russiske forretning og salgsproces (link)
|
![]() |
17/7 07:10 af ProInvestorNEWS |
Carlsberg ser salg af russisk forretning som usikkert efter dekret (link)
|
![]() |
16/7 18:18 af ProInvestorNEWS |
Moscow takes control of Russian subsidiary of Danone and Carlsberg's stake in brewer (link)
|
![]() |
16/7 12:32 af ProInvestorNEWS |
1 Unstoppable Stock That Could Join Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, and Alphabet in the $1 Trillion Club
(link)
|
![]() |
16/7 12:11 af ProInvestorNEWS |
A Widely Followed Market Indicator Is Back in the Danger Zone. Here's What That Usually Means for Stocks. (link)
|
![]() |
14/7 19:43 af ProInvestorNEWS |
Den svenske kollega Ericsson mistede 10,6 pct. efter et kvartalsregnskab, der viser fald på 62 pct. i driftsresultatet.
Med i toppen af Europa-indekset steg den svenske dagligvarekæde Axfood 8,1 pct. styret af et kvartalsregnskab med et driftsoverskud på 878 mio. svenske kr. sammenlignet med et ventet overskud på 833,8 mio. svenske kr. ifølge Bloomberg News.
.\\˙ MarketWire
|
![]() |
14/7 19:43 af ProInvestorNEWS |
Sektormæssigt overtog de defensive medicinalaktier og de rentefølsomme it-aktier tronen i toppen af det europæiske marked efter en periode med mere interesse for de cykliske aktier. Delindeksene steg henholdsvis 0,8 pct. og 1,0 pct., mens energiaktierne faldt 2,0 pct. på sektorbasis.
På selskabsniveau var der fredag en sur stemning omkring den finske netværksproducent Nokia, der har sænket sin prognose for årets indtjening og tabte 9,4 pct.
|
![]() |
14/7 19:42 af ProInvestorNEWS |
Det er sket i håb om, at lettelsen i den amerikanske inflation, som fremgik af nøgletal onsdag og torsdag, snart vil ville give den amerikanske centralbank mulighed for at nå endepunktet for renteforhøjelserne.
På de store europæiske aktiemarkeder noteredes fredag indeksfald på 0,2 pct. for DAX-indekset i Frankfurt, men plus på 0,1 pct. for det franske CAC 40-indeks og status quo for FTSE 100-indekste i London.
|
![]() |
14/7 19:42 af ProInvestorNEWS |
Europa/lukning: Tæt på bedste uge i tre måneder
14.7.2023 17.56 • MarketWire •
Efter fire dage i streg med stigninger lukkede det europæiske aktiemarked fredag med et marginalt fald på 0,1 pct. og dermed fortsat i trit med en af sine bedste uger i mere end tre måneder.
Siden lukningen fredag i sidste uge er indekset løftet tæt på 3 pct.
|
![]() |
14/7 19:42 af ProInvestorNEWS |
Og den landede i den foreløbig opgørelse for juli i 72,6, mens det ifølge Bloomberg News var ventet, at indekset ville stige til 65,5 fra 64,4 i juni.
Både i forhold til fremtiden og til den aktuelle situation var forbrugertilliden pænt højere end ventet.
.\\˙ MarketWire
|
![]() |
14/7 19:41 af ProInvestorNEWS |
Fredag lå renten på den tiårige toneangivende danske statsobligation ved børslukketid igen i 2,76 pct. som var uændret i forhold til åbningsrenten fredag morgen og 1 basispoint lavere end slutrenten torsdag.
Da det gik "vildest" til, var renten nede i 2,75 pct. ved middagstid.
Ud på eftermiddagen kom overraskende høje amerikanske forbrugertillidstal fra University of Michigan. Det er en landsdækkende undersøgelse, der kommer forud for den officielle forbrugertillidsrapport.
|
![]() |
14/7 19:41 af ProInvestorNEWS |
- Det bringer os i en tro på, at den amerikanske centralbank kan nærme sig en afslutning på rentestigningerne. Men det ligger stadigvæk i markedet, at vi kan få en stigning på en kvart procent senere på måneden, siger senioraktierådgiver i Jyske Bank Martin Munk.
- Og så er det måske slut, og det kunne være et godt signal. Og det er vist det, der er priset ind i rentemarkedet, mener han.
|
![]() |
14/7 19:41 af ProInvestorNEWS |
Uden for eliteindekset var det opmærksomhed til forsikringsselskabet Topdanmark som kom med regnskab for andet kvartal, der bekræftede de skuffende takter, som fremgik allerede af mandagens nedjustering og foreløbige tal.
Topdanmark faldt 2,5 pct. til 307 kr.
Imens prægede helt stille renter obligationsmarkedet fredag, som var dag tre, efter at nøgletal onsdag viste en opbremsning i de amerikanske forbrugerprisstigninger for 12. måned i træk.
|
![]() |
14/7 19:40 af ProInvestorNEWS |
rasalget ventes netto at indbringe 100 mio. kr.
FLS-aktien steg 0,8 pct. til 339,40 kr.
I bunden af C25 faldt Vestas 2,9 pct. til 181,68 kr. i selskab med Demant, som tabte 2,3 pct. til 263,30 kr. - i begge tilfælde uden selskabsspecifikke nyheder.
Uden for eliteindekset var det opmærksomhed til forsikringsselskabet Topdanmark som kom med regnskab for andet kvartal, der bekræftede de skuffende takter, som fremgik allerede af mandagens nedjustering og foreløbige tal.
|
![]() |
14/7 19:40 af ProInvestorNEWS |
Med i toppen af C25 steg Mærsks B-aktie 1,5 pct. til 13.555 kr. efter en stigning i fragtraterne på 5,1 pct. i denne uge ifølge SCFI-indekset.
FLSmidth har solgt filtreringsforretningen Advanced Filtration Technologies, som led i ingeniørkoncernens pure-play strategi. Følgelig er forventningerne til omsætningen skruet ned til 23,0-24,0 mia. kr. fra 23,0-24,5 mia. kr., mens prognosen for den justerede driftsmargin er hævet til 6,5-7,5 pct. fra 6-7 pct.
|
![]() |
14/7 19:39 af ProInvestorNEWS |
Novo og Genmab lukkede med plusser på henholdsvis 1,7 pct. til 1063,40 kr. og 1,5 pct., til 2625 kr., efter at storbanken HSBC har genoptaget dækning, som understøtter aktierne.
Begge får anbefalingen "køb", og kursmålene lyder på henholdsvis 1250 kr. og 3320 kr.
Derudover havde specielt medicinal-aktierne fredag medvind på de europæiske markeder efter nogle dage, hvor der er satset på de mere cykliske aktier.
|
![]() |
14/7 19:39 af ProInvestorNEWS |
Markedsoversigt: Novo til tops i C25 mens renter stod stille
14.7.2023 17.24 • MarketWire •
Mærsk, Novo og Genmab kæmpede frem mod børslukningen fredag om tæt toppladsen i et i øvrigt positivt C25-indeks. Og Novo vandt.
Det samlede indeks sluttede dagen og ugen i 1812,12 eller 0,1 pct. højere end lukkeniveauet torsdag og efter en stigning på 1,7 pct. hen over ugen.
|
![]() |
14/7 14:41 af bikube |
Amerikanerne er ved at købe Kahoot.
|
![]() |
14/7 14:36 af Strøjer |
Skrev lidt spg om Kahoot i onsdags, ikke meget respons, men kan se at den er sprunget 10%+ igen i dag. Får vi et lille sommerrally
oven i den stigende norske krone??
|
| ||
![]() |
14/7 13:51 af ProInvestorNEWS |
Kort video: Det er en lang rejse for selskaber i pharma-bioteksektoren at få et godkendt produkt på markedet. For udviklingsselskaberne i sektoren er det en hård og dyr kamp at finde ny finansiering og vinde investorernes gunst - det mærker mange af selskaberne lige nu. Helge Larsen opridser situationen og ser desuden på den seneste kursudvikling på nogle af de mest populære selskaber på ProInvestor.com. (Genmab,Bava og ZEAL) (link)
|
![]() |
14/7 09:07 af Fandel |
Tak i lige måde LP90...
|
![]() |
14/7 08:50 af LP90 |
Godmorgen :-) håber i får en god dag samt en fin afslutning på uge god weekend :-)
|
![]() |
14/7 08:16 af Svingtraderen |
Mornings
|
![]() |
14/7 07:46 af exitnu |
God morgen :-)
|
![]() |
14/7 07:06 af ProInvestorNEWS |
Shortpositioner på danske aktier (link)
|
![]() |
14/7 07:00 af ProInvestorNEWS |
Internationale aviser med Lotus, Twitter og Fast Retailing (link)
|
![]() |
14/7 06:58 af ProInvestorNEWS |
Fredagens aviser med Nordea, Novo Nordisk og Carlsberg (link)
|
![]() |
14/7 06:57 af ProInvestorNEWS |
Asien: Positiv afslutning på bedste uge i otte måneder (link)
|
![]() |
14/7 06:57 af ProInvestorNEWS |
Hos Walt Disney Corp. forlængede bestyrelsen kontrakten med den succesrige topchef Bob Iger med to år til udgangen af 2026. Aktien steg 0,4 pct.
I bunden af S&P 500 lå derimod Progressive Corp. med 13,1 pct., da forsikringsselskabet skuffede med en combined ratio over 100 pct. i andet kvartal. Det vil sige, at Progressive i perioden udbetalte mere i erstatning, end det modtog i præmier fra kunderne.
.\\˙ MarketWire
|
![]() |
14/7 06:57 af ProInvestorNEWS |
Delta Air Lines opjusterede også torsdag, men aktien satte sig alligevel 0,5 pct. Luftfartsselskabet regner nu med en indtjening per aktie på 6-7 dollar mod førhen i den høje ende af intervallet mellem 5 og 6 dollar.
Topchef i Delta, Ed Bastian, har tidligere fremhævet et stort opsparet behov for rejser efter pandemien, og han ser stadig "signifikant vækst forude", skriver Bloomberg news.
|
![]() |
14/7 06:56 af ProInvestorNEWS |
cyklisk forbrug steg Amazon efter sin Prime Day, som satte ny rekord, med 2,7 pct., mens Tesla steg 2,2 pct.
OPJUSTERINGER FRA PEPSI OG DELTA
På nyhedsfronten lagde Pepsico bedre end ventede tal fra sit andet kvartal frem og løftede samtidig sin prognose for regnskabsåret til en organisk vækst på 10 pct. mod tidligere spåede 8 pct., ligesom buddet på indtjeningen per aktie blev sat op til 7,47 dollar mod oprindeligt 7,27 dollar. Aktien i læskedrikkæmpen steg torsdag 2,4 pct.
|
![]() |
14/7 06:56 af ProInvestorNEWS |
Det var de store teknologinavne, som sikrede torsdagens fremgang med plus til Microsoft på 1,6 pct., mens chipkæmpen Nvidia steg 4,7 pct., og Apple blev løftet 0,4 pct.
I kommunikationsservice vandt Alphabet også frem med 4,7 pct. på nyheden om, at datterselskabet Google nu har lanceret sin chatrobot med navnet Bard i EU. I samme sektor steg Meta Platforms også 1,3 pct. på fortsat medvind fra lanceringen af selskabets mikroblog-tjeneste Threads, der på under en uge sikrede sig 100 mio. brugere.
|
![]() |
14/7 06:55 af ProInvestorNEWS |
I S&P 500 var det kommunikationsservice, der vandt mest frem med 2,3 pct., mens it-aktierne steg 1,5 pct., og cyklisk forbrug gik op med 1,1 pct.
Blandt de cykliske sektorer var der fremgang til råvarer og materialer på 0,8 pct., mens finans steg 0,4 pct., inden storbankerne fredag lægger deres regnskaber frem. Trods oliestigninger torsdag faldt energiaktierne 0,5 pct.
|
![]() |
14/7 06:55 af ProInvestorNEWS |
Handelen med rentefutures indregner med omkring 90 pct. sandsynlighed, at centralbankrenten senere i juli sættes op med 0,25 pct.point til 5,25-5,50 pct., men derefter forventer investorerne ikke flere løft.
Federal Reserve har dog selv senest i juni indikeret to renteløft mere i år til en rente i 5,625 pct. ved nytår.
|
![]() |
14/7 06:54 af ProInvestorNEWS |
- Fortællingen om disinflation er i fuld effekt. Det ser ud til, at inflationen kommer ned over hele linjen, og selv om Federal Reserve sandsynligvis stadig vil hæve renten igen i slutningen af denne måned, er der en stor mulighed for, at banken så er færdig med at hæve renterne for i år, siger Chris Zaccarelli, investeringschef hos Independent Advisor Alliance, til Bloomberg News.
|
![]() |
14/7 06:54 af ProInvestorNEWS |
Det gavnede især vækstsektorerne, som derfor steg mest, mens de cykliske brancher blev holdt lidt tilbage af knas med et kraftigt fald i den kinesiske eksport, hvilket vidner om udfordringer med væksten i verdens næststørste økonomi.
Det brede S&P 500-indeks steg torsdag derfor med 0,9 pct., mens Dow Jones blev løftet 0,1 pct., og Nasdaq gik mest frem med 1,6 pct.
|
![]() |
14/7 06:54 af ProInvestorNEWS |
Bevægelsen for både aktier og obligationer blev torsdag også forlænget af, at producentpriserne i juni steg mindre end ventet. Udviklingen her er ofte også en forløber for forbrugerprisudviklingen de kommende måneder.
Investorerne indregner på den baggrund nu en mindre høgeagtig amerikansk centralbank her i andet halvår af 2023, da handelen med rentefutures torsdag reelt kun pegede på et enkelt renteløft mere, her i juli.
|
![]() |
14/7 06:53 af ProInvestorNEWS |
USA/lukning: Megatech trak aktier op - Alphabet løftet af Bard-lancering - NY
14.7.2023 06.32 • MarketWire •
De amerikanske aktier blev igen torsdag ført frem af de allerstørste teknologinavne til stigninger i kølvandet af onsdagens milde rapport om udviklingen i forbrugerpriserne i juni, som sideløbende sendte markedsrenterne nedad.
Fredag er der lagt op til lidt gevinsthjemtagning efter to dage med stigninger. Futures for de tre store amerikanske aktieindeks indikerer kursfald på 0,1-0,2 pct.
|
![]() |
14/7 06:33 af B.Andersen |
Godmorgen til sol på en blå himmel. :-)
|
![]() |
14/7 06:21 af Fandel |
Godmorgen...
|
![]() |
14/7 06:19 af ProInvestorNEWS |
Asian Markets A Sea Of Green (link)
|
![]() |
14/7 06:15 af Stroka |
God morgen :-)
|
![]() |
14/7 06:09 af ProInvestorNEWS |
Godmorgen :-)
|
![]() |
14/7 06:00 af Helge Larsen/PI-redaktør |
Godmorgen :-)
|
![]() |
13/7 20:03 af ProInvestorNEWS |
Det brede europæiske aktieindeks Stoxx 600 lukkede torsdag for femte dag i træk med plus med en stigning på 0,6 pct.
Watches of Switzerland Group kunne i forbindelse med sit regnskab meddele, at det fortsat har en stor efterspørgsel på sine luksusure trods den seneste tids prisstigninger.
Aktien lukkede i 710,50 pence efter en stigning på 10,8 pct.
|