Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
21/2 15:06
af ProInvestorNEWS
Can RTX Solve America's Drone Crisis? (link)
21/2 15:00
af ProInvestorNEWS
BOUVET: ABG nedgraderer aksjen fra kjøp til hold og kutter kursmålet til NOK 75 (85).
21/2 10:36
af JKY_VH
Er der nogen der har forstand på RTX og deres kommunikationsudstyr fx til droner?
21/2 06:24
af StockBull
Tror også man skal holde øje med Kopin som har en stærk historik med at levere avancerede mikrodisplays til militære formål, inklusive hjelme.
21/2 06:05
af Helge Larsen/PI-redaktør
Uagtet fred i Europa og Gaza vil Europa øge forsvarsbudgetterne kraft i de kommende år.
21/2 06:04
af Helge Larsen/PI-redaktør
Stockbull..Per og jeg snakker om reduktionen i USA´s forsvarsbudgetter samt om droner i onsdagens podcast.
21/2 03:05
af StockBull
Droner og robotter vil uden tvivl spille en central rolle i fremtidens våben og moderne krigsførelse. Deres evne til at udføre præcise opgaver og reducere risikoen for menneskelige tab gør dem til attraktive alternativer i militære operationer. Denne udvikling kan ændre måden, vi forstår og udfører krigsførelse på.
21/2 03:01
af StockBull
Man bør være forsigtig med at investere i forsvarsaktier. USA planlægger en reduktion på 8 % om året i de kommende fem år, og der diskuteres mulige fredsaftaler i både Ukraine og Gaza. Disse faktorer kan påvirke afkastet negativt. Til gengæld kan der være investeringsmuligheder inden for droneteknologi, da mange lande sandsynligvis vil fokusere mere på droner i fremtiden og reducere udgifterne til dyre fly og lignende. Det er blot en overvejelse.
20/2 22:45
af c3po
BAE Systems Posts Double-Digit Jump in Sales as Defense Budgets Climb (link)
20/2 21:57
af Pensionisten
Eller som Dave Allan udtrykte det: May Your God go with You.
20/2 21:20
af Pensionisten
Måske helt fint med en Forsvarsaktie chat. Udover dette indlæg, vil jeg nok ikke komme til at deltage i chatten. For det første, ligger det langt udenfor min investeringsstrategi . For det andet, vil denne type virksomhederes fysiske faciliteter, vel være blandt de første mål for destruktion , i tilfælde af egentligt krigsudbrud.
20/2 20:42
af Helge Larsen/PI-redaktør
Bouvet ASA? (link)
20/2 20:41
af Helge Larsen/PI-redaktør
Investeringspodcasten: Hvordan ser fremtiden ud for forsvarsaktierne i en tid med mulige milliardinvesteringer i mange lande? (link)
20/2 20:39
af Helge Larsen/PI-redaktør
Velkommen til chat for om Forsvarsaktier. :-)
Nyeste Først- Ældste Først   Side 2/2